Gündem

Almanya’da Ana Muhalefet Lideri Arap Gençlerini Suçladı

Aşırı sağcı söylemlerini sertleştirmeye devam eden CDU’nun lideri, yılbaşı gecesi yaşanan olaylarla ilgili Arap gençleri hedef gösterdi.
12 Ocak 2023
@Sosyalmedya

Almanya’da Hristiyan Demokrat Birliği Genel Başkanı Friedrich Merz, yılbaşı gecesinde yaşanan olaylar sonrası katıldığı bir TV programında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Merz, Arap gençlerin devlete meydan okuduğunu ifade etti.

Küçük paşalar ne kural tanıyor ne de kurumlara saygı duyuyor

Friedrich Merz, “Küçük paşalar ne kural tanıyor ne de kurumlara saygı duyuyor. Öğretmenler de her gün sözlü şiddete maruz kalıyor. Aileler ise sürece destek vermiyor.” diye ekledi. “Hamburg ve Berlin gibi kozmopolit şehirlerde sorunlar görmezlikten geliniyor.” diye de ekleyen Merz, tolerans gösterdikleri ve dolayısıyla sınır dışı etmedikleri her vakanın kendilerine aşırılık ve şiddet olarak geri döneceğini iddia etti.

“Arap kökenliler hakkında biraz fazla konuşuyorsunuz”

Yine aynı programa katılım sağlayan Sosyolog Aladin El-Mafaalani ise Merz’in konuşmasına tepki gösterirken, “Arap kökenliler hakkında biraz fazla konuşuyorsunuz. Polis, yılbaşı olayları kapsamında bir çok farklı yabancı kökenli kişiyi tutukladı. Bana kalırsa bir kaç hafta içinde bu söylediklerinizi geri almak zorunda kalacaksınız.” diye kaydetti.

Eski Milletvekili: “iğrenç”

Siyasilerden de program sonrası tepkiler geldi. Eski Yeşiller Partisi Milletvekili Sabine Bangerti konuyla ilgili Twitter üzerinden “İğrenç” paylaşımında bulundu.

Gözaltıların 45’i Alman

Yılbaşı gecesi kutlamalar sırasında Almanya’nın çeşitli kentlerinde görev başındaki polislere ve itfaiye erlerine saldılar gerçekleştirilmiş, saldırıların en yoğun yapıldığı başkent Berlin’de toplam 33 polis ve itfaiyeci yaralanmıştı. Berlin polisi, yılbaşı gecesi kundaklama, patlayıcı maddelerle ilgili ihlaller ve polise saldırı gibi suçlardan 145 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Gözaltıların 45’inin Alman, 27’sinin Afgan, 21’inin Suriyeli, 9’unun Iraklı, geri kalanının ise Türkiye, Lübnan, Polonya ve Sırbistan kökenli olduğu açıklanmıştı.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş