Toplum

Almanya’da Mahkeme Kararlaştırdı: Mesai Dışında Patrondan Gelen Mesaja Cevap Zorunlu Değil!

Almanya’da İş Mahkemesi, çalışanların mesai saatleri dışında müdür ve patronlarından gelen mesaj veya aramalara cevap vermek zorunda olmadığına hükmetti.
12 Ocak 2023
@Shutterstock

Almanya’da Schleswig-Holstein Bölge İş Mahkemesi, yayınladığı kararda, müdür ve patronlardan mesai saatleri dışında gelen mesaj veya aramalara çalışanların cevap vermek zorunda olmadığına hükmetti.

Müdürüne Cevap Vermedi

Söz konusu dava, bir çalışanın müdürüne cevap vermemesiyle başlamıştı. Acil servis çalışanının müdürü sabah saat 6’da diğer bir çalışanın gelememesi nedeniyle davacı çalışanı iş planına ekledi. Bununla ilgili mesai saatleri dışında davacı olan çalışana ulaşmaya çalışan müdürün yazdığı kısa mesaj ilk etapta cevapsız kaldı.

çalışana ihtar verildi

Saat 7:30’da mesaja cevap veren çalışan hiç ummadığı bir durumla karşı karşıya kaldı. 1,5 saatlik aralıkta başka bir çalışanı organize eden müdür, söz konusu çalışana ihtar verdi. Başka bir tarihte yine benzer bir olayın yaşanması sonrası çalışan dava açtı.

“Mesai saatleri dışında telefonlara bakmak zorunda değilim”

Çalışan açtığı davada, ihtarın silinmesi talebinde bulundu. Mesai saatleri dışında iş yeriyle alakalı kısa mesaj veya telefonlara bakmak zorunda olmadığının altını çizen çalışan, telefonunu çocuklarıyla ilgilenebilmek için sessize aldığını sözlerine ekledi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş