Gündem

Hırvatistan’da Bundan Sonra Sadece Euro Kullanılacak

Avrupa Birliği'nin (AB) en genç üyelerinden Hırvatistan, bugün itibarıyla tam anlamıyla Euro'ya geçerken, halk, madeni paraların çeşitliliğine alışamadığını söyledi.
15 Ocak 2023

Hırvatistan 1 Ocak itibarıyla hem Schengen hem de Euro Bölgesi’ne dahil olurken, resmi para birimi Kuna’dan Euro’ya geçiş süreci de 15 Ocak itibariyle tamamlandı.

Emekli Zoran Juric, resmi para biriminin avro olmasıyla ilgili, Hırvatistan’ın Euro gibi dünyanın en büyük para birimlerinden birisini kullanmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Madeni paralarla sıkıntı yaşıyorum. Onlara tam anlamıyla adapte olamadım.” dedi.

Juric, hükümetin Kuna’nın postanelerde değiştirilmesine yönelik kararını da olumlu bulduğunu belirtti.

Başkent Zagreb’deki pazar yerinde satıcılık yapan Ivo Vrljic de halkın, alışma sürecinin devam ettiğine işaret ederek, “Çok fazla madeni para var. Bu konuda biraz zorluk çekiyorum. Hala Kuna ile ödeme yapan var.” diye konuştu.

Öğrenci Roko Raguz ise Euro’ya alışmak için zamana ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “Euro gelir gelmez fiyatlar biraz yükseldi. Bunun yakın zamanda düzene gireceğini umuyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Hırvatistan’da resmi para birimi avro olurken, kunaların 2023 sonuna kadar postanelerde, 2024’te ise Hırvatistan Ulusal Bankasında Euro ile değiştirilebileceği kaydedildi.

Hırvatistan, 2013’te AB üyesi oldu

AB’ye 2013’te üye olan Hırvatistan, 1 Ocak’ta Schengen bölgesinin 27’nci üyesi haline gelirken, aynı zamanda resmi para birimini de Kuna’dan avroya çevirdi.

Hırvatistan, AB’ye katıldığı 2013’ten bu yana Schengen kurallarını parça parça uygulamaya koydu. Hırvatistan, Schengen’e dahil olmanın mal ve hizmetlerin serbest, hızlı ve daha ucuz dolaşımı sayesinde ülke ekonomisine olumlu yansıyacağını, rekabet gücünü artıracağını düşünüyor. Ülke, ayrıca Schengen üyesi olarak turizm gelirlerinin de artacağını tahmin ediyor.

Hırvatistan hükümeti, 1 Ocak’tan itibaren ülke sınırlarının kara, demir ve deniz yoluyla yapılan ulaşım ve taşımacılığın, Schengen kurallarına uygun hale getirileceğini açıklarken, havalimanlarının tam olarak hazır hale gelmesi için 26 Mart 2023 tarihini belirlemişti.

Hırvatistan, “AB’de Euro kullanan 20’nci ülke” oldu. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş