Dünya

Etiyopya’daki Savaşta 600 Bin Kişinin Öldüğü Tahmin Ediliyor

Nijerya eski Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo, Etiyopya'nın kuzeyinde ordu ile isyancılar arasında 2 yıl boyunca süren çatışmalarda yaklaşık 600 bin kişinin yaşamını yitirdiğini tahmin ettiklerini söyledi.
16 Ocak 2023

Nijerya eski Cumhurbaşkanı Olusegun Obasanjo ve Afrika Birliği Afrika Boynuzu Özel Temsilcisi Olusegun Obasanjo, Etiyopya’nın kuzeyinde iki yıl boyunca devam eden savaşta yaklaşık 600 bin kişinin öldüğünü tahmin ettiklerini söyledi.

Nijerya eski Cumhurbaşkanı Obasanjo, savaşta her gün ortalama 1000 kişinin hayatını kaybettiğinin tahmin edildiğini, nihayet arabulucular yoluyla bu kadar kişinin ölümüne yol açan bir savaşı durdurabildiklerini açıkladı.

Çatışmalarda kaç kişinin öldüğüne ilişkin resmi veri bulunmazken, Tigray’daki çatışmayı takip eden Belçikalı Ghent Üniversitesi araştırmacılarına göre, 200-300 bin kişi cephede, 300-400 bin sivil ise yerleşim yerlerinde öldü.

Tigray Halk Kurtuluş Cephesinin (TPLF) ağır silahlarını Etiyopya ordusuna teslim etmesinin ardından Amhara eyaleti birlikleri bu hafta Tigray’dan çekilmişti.

TPLF, savaş sürecinde insan hakları ihlalleriyle suçlanan Amhara ve Eritre güçlerinin Tigray’dan çekilmesini talep etmişti.

Ulusal ordu ile TPLF arasında Kasım 2020’de başlayan çatışmalar, Kasım 2022’de varılan anlaşmanın ardından son bulmuştu. Etiyopya ordusu, silahsızlanmayı kabul eden TPLF’yi terör örgütleri listesinden çıkaracağını duyurmuştu. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş