Toplum

Almanya’da Dar Gelirlilere 500 Euro Ek Kalorifer Yardımı Müjdesi

Almanya, tüm dar gelirli vatandaşlar için 500 Euro’ya kadar ek kalorifer yardımı yapacak. Ek kalorifer yardımı vatandaşlık ödeneği alınmasa da vatandaşlık ödeneği müracaatıyla verilecek.
18 Ocak 2023
@shutterstock

Almanya, vatandaşların artan ısınma masrafları için 500 Euro’ya kadar ek yardımda bulunacak. Almanya İş ve İşçi Bulma Kurumu (Arbeitsamt) tarafından yapılan açıklamada, ödemelerin vatandaşlık ödeneği olarak yapılacağını, ancak, ek kalorifer yardımı için tüm dar gelirlilerin müracaat edebileceği bildirildi. Müracaatlar online yapılabileceği gibi Jobcenter’larda da yapılabilecek.

Vatandaşlık Ödeneği Olarak Ödenecek

Ek kalorifer masrafları için, yüksek kalorifer veya ısınma masrafı dolayısıyla kendi geçimini sağlayamayan kişi ve aileler müracaatta bulunacak. Ek kalorifer yardımı vatandaşlık ödeneği (Bürgergeld) şeklinde yapılacak. Kalorifer masrafları yüksek olan haneler vatandaşlık ödeneği olarak müracaatta bulunacaklar. Bunun için, illa da vatandaşlık ödeneği alıyor olmak gerekmiyor.

Ek kalorifer yardımını alabilmek için, kirada oturanlara ev sahipleri tarafından bildirilen kalorifer masraflarını, kendi evinde oturanların da ısınma masraflarını gösteren faturalarla müracaat etmesi gerekiyor.

3 Ay içinde Müracaat yapılacak

Ek kalorifer yadımı için 3 aylık süre tanınıyor. Örneğin, kalorifer ödemesinin veya faturanın vadesi Ocak 2023 ise, ısınma masrafları için Vatandaş Ödeneği Nisan 2023’e kadar talep edilebilecek.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş