Toplum

Türkiye Yurt Dışından Emekli Olanları Uyardı

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu, yurt dışından ödeme yaparak Türkiye'de emekli olanların sağlık hizmetelerinden yararlanabilmeleri için 183 gün Türkiye'de ikamet şartı bulunduğunu açıkladı.
04 Şubat 2023

Türkiye Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yurt dışından borçlanarak Türkiye’den emekli olanları uyardı.  SGK, yurt dışından emekli olanların Türkiye’de sürekli sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için Türkiye’de ikamet şartı bulunduğunu açıkladı. Türkiye’de ikamet şartının bir yılda 183 günden daha fazla Türkiye’de yaşamakla yerine getirildiğini bildiren Türkiye Sosyal Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilerin bu durumlarını belgeledikleri takdirde tüm sağlık hizmetlerine erişebilmelerinin aktif hâle getirileceğini bildirdi.

Almanya, Arnavutluk, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, Hırvatistan, İtalya, Karadağ, KKTC, Lüksemburg, Makedonya, Romanya, Tunus, Macaristan ve Sırbistan’da geçen hizmet sürelerinin birleştirilmesi ya da borçlanılması ile emekli aylığı alan emekliler, Türkiye’de yaşadıklarına dair bir forum doldurarak imzalayacaklar. SGK bu kişilerin 183 günden fazla Türkiye’de kaldıklarını tespit ettikten sonra tüm sağlık hizmetlerine erişimi aktif hâle getirecek.

Öte yandan, yurt dışındaki bir emeklilik sigortasından emekli olanların da sağlık hizmetelerinden yararlanabilmesi için, bağlı bulundukları hastalık sigortası/kasası ile görüşerek Türkiye’de kaldıkları sürece hangi sağlık hizmetlerinden faydalanabileceklerini öğrenmeleri, 183 günden fazla Türkiye’de kalınacak ise ona göre bir forum doldurularak Türkiye Sosyal Kurumu’na iletmeleri gerekiyor. Aksi takdirde sadece acil sağlık hizmetlerinden faydalanılabiliyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş