Gündem

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaletinde Müslümanlara Her 3 Günde Bir Saldırı Oldu

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde geçen yıl 115 İslamofobik suç ve saldırı kaydedildi. Sadece 13 saldırının failleri cezalandırılırken, saldırıların çoğunluğu aşırı sağ grup veya kişiler tarafından yapıldı.
28 Şubat 2023
248 saldırının soruşturmasında takipsizlik kararı verildi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyalet hükümeti Almanya İçin Alternatif partisi AfD tarafından verilen bir soru önergesini cevaplandırırken, 2022 yılında eyalette her üç günde bir Müslümanlara veya bir camiye saldırı düzenlendiğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, geçen sene eyaletteki İslamofobik suçların toplamı 115 oldu.

Kaydedilebilen İslamofobik saldırıların 6’sı camilere yönelik saldırılardan oluşuyor. Eyalet hükümetinin AfD’nin soru önergesine verdiği cevaba göre, İslamofobik saldırıların faillerinin çoğunluğu sağcı yelpazeden geliyor. 115 İslamofobik saldırının 97’si aşırı sağcılar tarafından yapılmış bulunuyor.

Aynı açıklamaya göre, 2022 yılında Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde 53 İslamofobik suç vakasında 57 şüpheli tespit edildi. Ancak hiçbir tutuklama olmadı. Geri kalan 62 vakada ise fail tespit edilemedi.

Eyalet hükümetinin açıklamasına göre, İslamofobik saldırıların faillerinin çoğunluğunun Alman vatandaşlığı bulunuyor. Faillerden sadece 7’sinin Alman vatandaşı olmadığı, bu faillerin İtalyan, Hırvatistan, Irak, Polonya ve İspanyol vatandaşlığına sahip oldukları tespit edildi.

358 Soruşturmanın 248’i Takipsizlikte Sonuçlandı

2022 yılında Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde meydana gelen “İslamofobik suçlar” ile bağlantılı olarak 358 olayla ilgili ön soruşturma başlatılmış, ancak bu olayların sadece 34’ünde iddianame düzenlenmiş bulunuyur. 248 olayda ise soruşturmalara takipsizlik kararı verildi. Soruşturmaların 64’ünde failler tespit edilemeyerek takipsizlik kararı verilirken, sadece 13 vakada mahkûmiyet kararı verildi.

Aynı eyalette 2021 yılındaki İslamofobik suçların sayısı 110 olarak tespit edilmişti. 2021 yılında da faillerin çoğunluğunu yine aşırı sağcılar oluşturmuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş