Toplum

Almanya’da “Enerji Fiyatlarına Fren” Bugün Başladı

Almanya’da elektrik, doğalgaz ve merkezi ısıtma fiyatlarındaki fren uygulaması bugün itibariyle başladı.
01 Mart 2023
@aa

Almanya’da 1 Mart tarihi itibariyle yine yeni uygulamalar yürürlüğe girdi. Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte tavan yapan elektrik, doğalgaz ve merkezi ısıtma fiyatları, bu ay itibariyle frenleniyor. Buna göre söz konusu uygulama, geriye dönük olarak ocak ve şubat ayını da kapsıyor.

200 milyar euro ayrıldı

Hükümetin söz konusu uygulama için 200 milyar Euro’luk bir bütçe ayırdığı bilgisi paylaşıldı. Enerji fiyatlarının yapılan fren uygulamasıyla birlikte tam olarak ne kadar olacağı ise enerji piyasasının durumuna bağlı olarak belli olacak.

azami 12 cent hesaplanacak

Buna göre geriye dönük olarak ocak ayı itibariyle bir sene boyunca kilowat saat başına (toplam tüketilen enerjinin yüzde 80’i için) azami 12 Cent hesap edilecek. Geri kalan yüzde 20’lik bölüm ise normal fiyatla hesaplanacak.

ön ödemelerde büyük bir düşüş yok

Elektrik faturalarıyla ilgili geçtiğimiz yılki miktara göre değişiklik gösterecek olan ön ödemelerde ise büyük bir düşüşün olmayacağı öngörülüyor. Geçen yılki toplam kullanımın yüzde 80’i için bu yıl kilowat saat başına 40 cent ödenecek.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş