Gençlik

Bilim İnsanları Açıkladı: Oruç Okul Derslerini Pozitif Etkiliyor!

İsviçre’deki Bern ve Almanya’daki Konstanz Üniversitesi tarafından yapılan ortak araştırmada Ramazan ayında oruç tutan Müslüman öğrencilerin derslerinde ortalama olarak iyileşme olduğu kaydedildi.
15 Mart 2023
@Shutterstock

İsviçre’deki Bern ve Almanya’daki Konstanz Üniversitesi tarafından yapılan ortak bir araştırmada, sekizinci sınıf öğrencilerinin uluslararası okul performans testi TIMSS’de ve Avrupa PISA testindeki birkaç yıllık verileri değerlendirildi. Ramazan ayında oruç tutan Müslüman öğrencilerin derslerinde ortalama olarak iyileşme olduğu aktarıldı. Araştırma başta Köln’den Profesör Doktor Erik Hornurg olmak üzere, iki üniversiteden çeşitli araştırma görevlileri tarafından yapıldı.

“ramazanı etkin biçimde yaşayan öğrencilerin dersleri iyileşiyor”

Araştırmacılardan Profesör Doktor Erik Hornurg, konuyla ilgili, “Ramazanı etkin bir biçimde yaşayan Müslüman öğrencilerin dersleri geçtiğimiz yıl ortalama olarak daha iyi olarak tespit edildi.” ifadelerini kullandı. Müslüman öğrencilerin daha az bulunduğu ülkelerde ise bu iyileşmenin söz konusu olmadığı aktarıldı.

“uzun günlerde daha belirgin bir iyileşme tespit edildi”

Avrupa genelinde sekiz ülkede özellikle uzun günlerde oruç tutan öğrencilerin derslerinde daha fazla iyileşmenin söz konusu olduğu tespit edildi. Bu etkinliğin Müslüman öğrencilerin ağırlıklı olarak bulunduğu okullarda daha da belirgin olduğu aktarıldı.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş