Toplum

IGMG Genel Sekreteri Mete: Almanya’nın İslam Düşmanlığıyla Mücadele Görevlisine İhtiyacı Var

IGMG Genel Sekreteri Ali Mete, 15 Mart Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mete, Almanya’nın İslam düşmanlığıyla mücadele görevlisine ihtiyacı olduğunu söyledi.
15 Mart 2023
IGMG Genel Sekreteri Ali Mete @camiahaber

Yeni Zelanda’da 51 insanın hayatını kaybettiği terör saldırı sonrası Birleşmiş Milletler 2022 yılında 15 Mart tarihini Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü olarak ilan etmişti. İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete 15 Mart Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü münasebetiyle bir açıklama yaptı. IGMG Genel Sekreteri, “Dış görünüşü itibarıyla Müslüman olduğu anlaşılan insanlar her gün gerek sözlü gerek beden dili yoluyla gerekse de fiziki olarak saldırılara maruz kalmaktadırlar. Müslümanlara ait kurumlara yapılan saldırılar da artık oldukça yaygınlaşmış vaziyettedir. Böyle bir durumda Almanya’da neden bir İslam düşmanlığıyla mücadele görevlisi tayin edilmediğini anlamak mümkün değildir.” diye kaydetti.

 “İslam düşmanlığıyla mücadelede asla gevşeklik gösterilmemesi gerektiğini hatırlatması bakımından çok önemli bir tarih”

Ali Mete sözlerini şöyle sürdürdü: “15 Mart tarihi, İslam düşmanlığıyla mücadelede asla gevşeklik gösterilmemesi gerektiğini hatırlatması bakımından çok önemli bir tarihtir. Christchurch kentinde yaşanan melun saldırı nefret ve kışkırtma dili ile mücadele edilmediği takdirde ne derece vahim hadiselerin meydana gelebileceğini göstermiştir. Her ne kadar kamuoyunda yeteri derecede anlaşılmamış olsa da Hanau’da yapılan saldırı da öncelikli olarak İslam düşmanlığı motivasyonlu bir saldırıdır ve Almanya’daki Müslümanların tamamını hedef almıştır. Halle’deki terör saldırganı da başlangıçta bir camiyi hedef almıştır.”

“camilere düzenli olarak sayısız saldırı gerçekleşmektedir”

Bilimsel araştırmaların da ortaya koyduğu üzere Müslümanlara yönelik ön yargıların Alman toplumunda derin köklere sahip olduğunu da belirten Mete, “Bu ön yargılar kamuoyu önünde Müslüman toplumun tamamını zan altında bırakacak şekilde sorumsuzca yapılan tartışmalarla daha da pekiştirilmektedir. Üstelik bilhassa politikacılar bu yanlışa düşmektedirler. Bunun neticesi olarak, dış görünüşü itibarıyla Müslüman olduğu anlaşılan insanlar sokak ortasında, resmî dairelerde, eğitim kurumlarında, iş ortamlarında veya ev arama süreçlerinde sözlü, beden diliyle ve fiziksel saldırılara maruz kalmaktadırlar. Ayrıca camilere ve diğer Müslüman kuruluşlara düzenli olarak sayısız saldırı gerçekleşmektedir.” diye ekledi.

Genel Sekreter son olarak “Günlük olarak kendini gösteren bu tehlikeli durum karşısında Almanya’nın kendi Müslüman vatandaşlarını korumak adına neden İslam düşmanlığı ile mücadele görevlisi atamadığını anlamak mümkün değildir. Bu görevlinin atanmasıyla siyaset hem örneklik teşkil etmek hem de Federal Hükûmet’in bir parçası olarak, sistemdeki eksiklikleri tespit edip çözüm yolları sunmakla mükelleftir.” diye konuştu.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş