Toplum

Almanya’da 1 Haziran İtibariyle Emekli Maaşına Zam Geliyor

Almanya’da 1 Temmuz 2023 itibariyle doğu eyaletlerinde yaşayan emeklilere yüzde 4.2, batı eyaletlerinde yaşayanlara ise yüzde 3.5 oranında zam yapılması planlanıyor.
29 Mart 2023
@shutterstock

Almanya’da 1 Temmuz 2023 itibariyle emeklilik maaşına zam geliyor. Buna göre doğu eyaletlerinde yaşayan emeklilere yüzde 4.2, batı eyaletlerinde yaşayanlara ise yüzde 3.5 oranında zam yapılması planlanıyor. Söz konusu zamla birlikte doğu ile batı eyaletlerindeki eşitleme oranı, yüzde 0.7 yükseliş ile yüzde 99.3 olacak.

Çifte Vergilendirme de kalkacak

Öte yandan hükümet ayrıca emeklilerle ilgili çifte vergilendirmeye de son vermek istiyor. Buna göre emeklilerin hem çalıştığı sürede kazandığı maaşa hem de emeklilik maaşına vergi ödemesi uygulaması da kaldırılacak. Planlanan uygulamaya göre çalışılan sürede Emeklilik Sigortası’na ödenen primler vergiden düşürülebilecek.

Vergilendirmede geçiş süreci 40 yıl olacak

Almanya’da 2021 yılında emekli olan vatandaşlar emeklilik maaşının yüzde 81’ine vergi ödemek zorunda. Bu oran 2022 yılında ise yüzde 82’ye yükseltildi. Mevcut durumda yapılan hesaplamalara göre vatandaşlar 2040 yılında emeklilik maaşının yüzde 100’üne vergi ödemek zorunda. Fakat hükümet bu geçiş sürecini 2060 yılına sarkıtacak. Hali hazırda senelik yüzde 0.5 olan yükselme oranı daha düşük tutulacak.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş