Dünya

Komünist Çin Yönetimi Doğu Türkistanlılara Orucu Yasakladı

Komünist Çin yönetimi Doğu Türkistanlılara oruç tutmayı bu sene de yasakladı. Ramazan ayı boyunca Uygur öğrencilerle işçiler öğle yemeği yemek mecburiyetinde tutuluyor.
01 Nisan 2023

Çin komünist yönetimi bu sene de Doğu Türkistan’daki Müslümanların oruç tutmalarını yasakladı. Uygur Araştırmalar Merkezi İcra Direktörü Abdulhakim İdris’in yaptığı açıklamaya göre Çin yönetim, okullardaki öğrencilerle işyerlerindeki çalışan Uygurların öğle yemeği yemisin mecbur tuttu. Çin polisi Uygur mahallelerini ve evlerini de sahura kalkılıp kalkmadığını denetliyor.

Doğu Türkistan’daki Müslümanların Ramazan ayını nasıl geçirdiğine dair bir açıklama yapan Abdulhakim İdris “Doğu Türkistan’da toplama kamplarında, hapishanelerde, okullarda, işyerlerinde, devlet tesislerinde ve zorunlu çalışma kamplarında Uygur Müslümanlarının oruç tutmasına, teravih namazını kılmasına ve mübarek anları aileleriyle huzur içinde geçirmesine izin verilmiyor.” dedi.

Doğu Türkistan’da oruç tutmanın, ibadet etmek için evlerde toplanmanın ve hatta helal yiyecek aramanın Çin yönetimi tarafından “aşırılık alametleri” olarak etiketlendiğini ve Uygur Müslümanları sözde “yeniden eğitim” için toplama kamplarına göndermek için bahane olarak kullanıldığını söyledi.

Abdulkqhakim İdris, “Dünyanın dört bir yanındaki Müslüman topluluklar bu anda sevinirken, Uygur Müslümanları yılın bu mübarek zamanında sevinçlerini ve sevinçlerini gizlemek zorunda kalıyor.” ifadelerini kullandı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş