Gündem

Almanya’da Irkçılıkla Mücadele Haftaları: KRM Sözcüsü Gümüşten Camilere Teşekkür Mesajı

Almanya’da Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Haftaları kapsamında ırkçılık konusunu ele alan camilerle ilgili açıklamalarda bulunan Müslümanlar Koordinasyon Konseyi (KRM) Sözcüsü Murat Gümüş, bu vesileyle camilere teşekkür etti.
06 Nisan 2023

Almanya’da Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Haftaları kapsamında birçok camide de bu konu ele alındı. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan Müslümanlar Koordinasyon Konseyi’nin (KRM) yeni sözcüsü Murat Gümüş, bu vesileyle camilere teşekkür etti.

“ırkçılığın bizde yeri olmadığını açıkça göstermektedir”

KRM sözcülüğü görevini 1 Nisan’da devralan KRM sözcülüğü görevini 1 Nisan’da devralan Almanya İslam Konseyi (Islamrat) Genel Sekreteri ve IGMG Genel Sekreter Yardımcısı Murat Gümüş, yaptığı açıklamada, “Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Haftaları boyunca gerçekleştirilen çok sayıda faaliyet nedeniyle camilerde görevlilere teşekkür etmek istiyorum. Cuma hutbelerinde, çeşitli tartışma ortamlarında, sosyal medyada ve sahada çeşitli projelerde ırkçılık konusu ele alındı. Bu, kimden gelirse gelsin ve kime yönelik olursa olsun ırkçılığın bizde yeri olmadığını açıkça göstermektedir” dedi.

“daha yapılması gerek çok şey var”

Müslüman karşıtı ırkçılıkla mücadelede daha yapılması gerek çok şeyin olduğunun da altını çizen Gümüş, “Bunu sadece resmi istatistiklere yansıyan işlenmiş suçlar değil, aynı zamanda çok sayıda araştırma da gözler önüne sermekte. Bildirilmeyen vakalar ile bu sayı aslında çok daha yüksek. İslamofobi motivasyonlu suçların aydınlatılma oranı hala son derece düşük.” diye konuştu.

“Devlet bu noktada daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır”

Murat Gümüş ayrıca okulda, işyerinde, ev ararken ve iş başvurularında Müslüman karşıtı ayrımcılığın söz konusu olduğunu vurguladı. Gümüş, “Devlet bu noktada daha fazlasını yapabilir ve yapmalıdır.” diye ekledi.

Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Haftaları çerçevesinde 4300’den fazla etkinlik düzenlendi.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş