Gündem

Belçika’da Yerel Seçimde Oy Kullanma Yaşının 16’ya İndirilmesi Önerildi

Belçika'daki Flaman bölgesinde yerel seçimlerde oy kullanma yaşının 16'ya düşürülmesi teklif edildi.
13 Nisan 2023
@aa

Belçika’daki Flaman bölgesinde yerel seçimlerde oy kullanma yaşının 16’ya düşürülmesi teklif edildi. Flaman bölgesindeki sosyalist parti Vooruit tarafından bölge meclisine verilen teklifin gelecek haftalarda görüşülmesi planlanıyor.

kararın yazdan önce verilmesi amaçlanıyor

Teklifte 16 yaş ve üzerindeki gençlerin oy kullanmasının yetişkinlerdeki gibi zorunlu olmaması öngörülüyor. Teklifle ilgili kararın yazdan önce verilmesi, böylece Ekim 2024’te düzenlenecek yerel seçimler için bu karara uygun hazırlık yapılması amaçlanıyor.

Sosyalistlerin verdiği teklife sağcı N-VA partisi karşı çıkıyor, Flaman bölgesinde iktidardaki Hristiyan Demokratlar (CD&V) ile Liberaller (Open VLD) destek veriyor. Belçika’da Avrupa Parlamentosu seçimleri için oy kullanma yaşı geçen yıl 16’ya düşürülmüştü. Avrupa Parlamentosu için 2024’te yapılacak seçimde 16 yaşındakiler de oy kullanabilecek.(aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş