Gündem

Almanya’da Havalimanı Çalışanları İş bıraktı! 300’den fazla Uçuş İptal Edildi

Almanya'da hafta sonu ve tatil günlerinde ödenen ek ücrete artış yapılmadığı için güvenlik personelleri greve gitme kararı aldı. 300'ün üzerinde uçuş iptal edildi.
24 Nisan 2023
@aa

Hamburg ve Berlin-Brandenburg havalimanlarında çalışan güvenlik personeli, hafta sonu ve tatil günlerinde ödenen ek ücretlere artış yapılması talebiyle Verdi Sendikasının çağrısıyla bir günlük iş bırakma eyleminde bulundu. Berlin-Brandenburg Havalimanı’ndan yapılan açıklamada uyarı grevinden dolayı bugün hiçbir uçağın kalkmadığı belirtildi. Böylelikle havalimanından kalkacak yaklaşık 220 uçuşun iptal edildiği ifade edilen açıklamada, Berlin-Brandenburg Havalimanı’na inecek 240 uçuşun yaklaşık 70’inin yapılamadığı aktarıldı.
Hamburg Havalimanı’ndan yapılan açıklamada da grevden olayı 31 uçuşun iptal edildiği bildirildi.

BUGÜN HİÇBİR UÇAK KALKMADI

Berlin-Brandenburg Havalimanı’nın önündeki Willy-Brandt Meydanı’nda toplanan bir grup çalışan gösteri yaptı.
Verdi Sendikasından Enrico Rümker, yaptığı açıklamada, burada hava ve yolcu güvenliği ile personel ve eşya kontrol noktalarında çalışanların grev yaptığını belirtti. 3 yıldan beri hafta sonu, resmi tatil günlerinde ve fazla mesai yapan çalışanlara verilen ek ücretlerin artırılması konusunda işverenlerle müzakerelerde bulunduklarını ifade eden Rümker, işverenlerin şimdiye kadar bu konuda harekete geçmediğini aktardı. Rümker, “İşverenlerin, çalışanlarını ciddiye almasını ümit ediyorum. Çünkü çalışanlar net bir sinyal veriyorlar. Bugün yine hiçbir uçak BER’den kalkmadı. Bu sinyalin ne kadar net olduğunu gösteriyor. Şimdi işverenlerin harekete geçmesi lazım.” dedi.

@aa

Sendika olarak işverenlerle anlaşmak istediklerini aktaran Rümker, eğer anlaşma olmazsa grevlerin devam edeceğini kaydetti.
Verdi Sendikasının çağrısıyla bu sabah 03.00’te başlayan uyarı grevi gece yarısı sona erecek.
Sendika ile işverenler arasında bir sonraki görüşmeler 27-28 Nisan’da yapılacak. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş