Toplum

ABD’deki Okullarda İslamofibinin Yeni Hedefi Müslüman Çocuklar

ABD okullarında Müslüman ailelerin çocuklarına karşı İslamofobi nefreti büyüyor. Hükümet kaynaklı vakalarda düşüş olsa da Müslüman çocuklar ana hedef haline gelmiş durumda.
25 Nisan 2023
@shutterstock

ABD’de en büyük Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyinin (CAIR), “Ön yargının gölgesinde ilerleme” başlıklı 2022 insan hakları raporuna göre, ülkede Müslüman karşıtı şikayetlerde düşüş olmasına karşın okullardan bildirilen şikayetlerde yüzde 63 artış tespit edildi. CAIR Araştırma ve Savunma Direktörü Corey Saylor, ABD’de yaklaşık 30 yıldır artarak devam eden Müslüman karşıtlığına ilişkin şikayetlerde ilk defa düşüş kaydedilmesini ve okullardaki Müslüman çocuklardan gelen şikayetlerdeki artışı değerlendirdi.

MÜSLÜMAN KARŞITLIĞI ARTIYOR

Saylor, ABD’de 1995’ten bu yana ilk kez Müslüman Amerikalılardan gelen şikayet sayısında düşüş saptadıklarını belirterek, “2022’de elde ettiğimiz verilerin sağladığı umut ışığı, bizleri nefrete karşı durmaya, arkadaşlarımızla kol kola girmeye ve ‘yutulmayı’ beklemek yerine haklarımızı savunmaya sevk ediyor.” dedi. Amerikalıların hala Müslümanları toplumun parçası olarak kucaklamadığı görüşünü paylaşan Saylor, geçen yıl 1973 tarihli kürtaj hakkını tanıyan kararın Yüksek Mahkeme tarafından bozulmasının ardından ülke çapında kullanılan Müslüman karşıtı söylemin ve ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra medyada yer alan Müslüman temsillerinin bunun göstergeleri olduğunu söyledi.

MÜSLÜMAN ÇOCUKLAR HEDEF HALİNDE

Saylor, 2022’de eğitim kurumlarında meydana gelen Müslüman karşıtı vakalarda yüzde 63 artış tespit ettiklerini kaydederek, “Okullarda zorbalık ve sınıflarda İslamofobik materyallerin kullanılması aşırı derecede endişe verici. Hükümet kaynaklı vakalardaki düşüş bizi mutlu etse de çocuklar İslamofobik nefretin ana hedefi haline gelmiş durumda.” diye konuştu. Florida’da Aralık 2022’de özel okulda namaz kılan öğrencilere “Burası benim odam. Büyü yapıyorsunuz. Ben İsa’ya inanıyorum dolayısıyla sizi rahatsız edeceğim.” dediği görüntülerin sosyal medyaya yansıdığını ve olayın çok tartışıldığını anımsatan Saylor, görüntülerde öğretmenin neredeyse öğrencilerin üzerine bastığını aktardı.

MÜSLÜMAN KARŞITI VAKALAR YÜZDE 63 ARTTI

Saylor, Ekim 2022’de Maryland’de Üniversite ve Kariyer Keşfi Akademisi adlı lisede 9. sınıf öğrencisi Afgan kızın başörtüsünü düzeltmek için girdiği tuvalette diğer öğrenciler tarafından şiddete maruz kaldığı olaya dikkati çekerek, genç kız kaçmak isterken kapının görevli tarafından üzerine kilitlendiğini anlattı. Corey Saylor, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkede bu olumsuzluklara rağmen hem eğitimde hem de sporda olumlu gelişmeler de oldu. Ohio ve Maryland’de kamu görevlileri, dini inançları nedeniyle başörtüsü kullanan sporcuları korumak için yasalar çıkardı. Bu yasalar, sporcu öğrenciler Noor Abukaram ve Je’Nan Hayes’in başörtüsü taktıkları için iki eyaletteki lise spor müsabakalarından diskalifiye edilmesinin ardından geldi. 2021’de Illinois, dindar sporcuları bu şekilde koruyan ilk eyalet olmuştu. Diğer eyaletlerdeki yöneticileri de benzeri yasalar yapmaya teşvik ediyoruz.”

BAZI EYALETLER BAŞÖRTÜSÜ TAKANLARI KORUMAK İÇİN YASA ÇIKARDI

Direktör Saylor, Müslüman karşıtlığına ilişkin şikayetlerdeki yüzde 23’lük düşüşe rağmen eğitim, bankacılık gibi alanlarda yükseliş trendinin devam ettiğine işaret ederek, “Bu yüzden 2022’de gördüğümüz olumlu işaretlerin gardı indirmemiz gerektiği anlamına gelmediğini belirtmek istiyorum, nefret hala etrafımızda. Yahudi ve Asya karşıtı nefretin arttığını görüyoruz. Kahverengi ve siyahi insanlara yönelik şiddetin devam ettiğini görüyoruz.” ifadelerini kullandı. (aa,c)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş