Gündem

Almanya 60 Yaş Altındakilere Korona Aşısı Tavsiyesini Kaldırdı

Almanya Daimî Aşı Komisyonu, sağlıklı çocuk, genç ve 59 yaşına kadar olan yetişkinlerin koronavirüs aşısı olmasına gerek olmadığını açıkladı.
25 Nisan 2023
@shutterstock

Almanya, 3 yıl hüküm süren koronavirüs pandemisine karşı aşılanma önerilerini yeniledi. Yeni öneriye göre çocuklarla 18-59 yaş arasındaki sağlıklı kişiler için aşı yapmaya gerekli olmadığı ifade edilirken, 60 yaş üstündeki kişilerle yaşlılar yurdu ve bakım evlerinde kalanlar için yılda bir kere tazeleme aşısı tavsiye edildi.

Almanya Daimî Aşı Komisyonu tarafından yapılan değerlendirmede, 18 yaşından küçük sağlıklı çocukların da aşı yaptırmalarına gerek olmadığı da açıklandı.

Daimî Aşı Komisyonu, aşılanmayı önerdiği risk gruplarının sonbahar başında iki değerlikli aktif madde içeren aşı yapılması tavsiyesinde bulundu.

“Aşının Yan Etkisinin Bu Kararda Etkisi Yok”

Aşı Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Christian Bogdan komisyonun bazı üyelere aşı tavsiyesinde bulunmamasının, son günlerde tartışmalara konu olan aşının yan etkilerinin ortaya çıkmasıyla alakası olmadığını, tavsiyenin, korona virüsün hâlâ var olmasına rağmen etkisinin kaybetmesi dolayısıyla yapıldığını bildirdi.

Prof. Bogdan, aşının kuvvetli yan etki yapmasının tartışılmaz olduğunu, ancak, ağır yan etki oranının çok az olduğunu söyledi. Bogdan, sadece aşının değil, koronavirüsün de vücutta beklenenin üstünde aksi tesir yaptığını, hatta bazen, aşırı bağışıklık reaksiyonu meydana getirdiğini de açıkladı.

Bu arada, Robert Koch Enstitüsü Almanya’da şu anda günde sadece 250 civarında koronavirüs aşısı yapıldığını bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş