Gündem

Sırp Liderden Skandal Açıklama: Sırp Cumhuriyeti, Sırbistan ile Ortak Devlet Olsun

Sırp lider Dodik'in, "Sırp Cumhuriyeti, Sırbistan ile ortak devlet olsun" açıklamasına Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Denis Becirovic, tepki gösterdi.
25 Nisan 2023
@shutterstock

Bosna Hersek’in iki entitesinden biri olan Sırp Cumhuriyeti (RS) Başkanı Milorad Dodik’in, RS’nin Sırbistan ile ortak bir devlet olması yönünde yaptığı açıklamaya, Bosna Hersekli yetkililer tepki gösterdi. Dodik, katıldığı bir törende açıklamalarda bulunarak Sırpların özgürlüklerini kazanması için mücadele etmeye devam edeceğini savunarak “Bu bir tehdit değil, sadece RS halkının yerli yerinde olması temennisi. Bir gün RS ve Sırbistan’ın ortak bir devlet olmasını isteriz.” dedi.

“BÜYÜK SIRBİSTAN PROJESİ ÖLMEDİ”

Sırpların ulusal kimliklerinin kabul görmediğini iddia eden Dodik, “Bizler Bosnalı Sırp değiliz. Nerede yaşarsak yaşayalım biz Sırp halkıyız.” ifadelerini kullandı. Son dönemde ayrılıkçı söylemleriyle sürekli gündeme gelen Dodik’in, bu son açıklamalarına ise Bosna Hersekli yetkililer büyük tepki gösterdi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Denis Becirovic, Dodik’in “skandal” açıklamasının “Büyük Sırbistan” projesinin varlığının bir kanıtı olduğunu ifade ederek “Dodik, Bosna Hersek’i 1990’lı yıllarda savaşa sürükleyen ve Boşnaklara yönelik soykırımın yapıldığı o projenin canlı tutulduğunu gösterdi. RS’yi devlet olarak gösterip Sırbistan ile birleştirmeyi amaçlayan planın varlığını duyurdu.” dedi.

“AMACINI AÇIK BİR ŞEKİLDE SÖYLEDİ”

Ülkedeki siyasi sessizliğin Dodik’i daha da cesaretlendirdiğini aktaran Becirovic, başta yargı makamları olmak üzere herkesin Dodik’in bu açıklamalarına karşı bir önlem alması gerektiğini vurguladı. Konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic ise Dodik’in “her zamanki gibi” hareket ettiğini söyleyerek “Bugün sadece amacını açık bir şekilde söyledi. O da, Bosna Hersek’in bir parçasını Sırbistan’a vermek. Bu, 1992-1995’te yaşanan savaşta da istenilen durumdu. Görüyoruz ki bundan vazgeçmemişler.” değerlendirmesinde bulundu. Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic, Dodik’i paintball karşılaşmasına davet ederek “Çatışma söylemi yapanlarla 15 günlük bir paintball mücadelesi yapalım. Bakalım başkalarının çocuklarını göndermek istedikleri ormanlarda geceler nasıl geçiyor.” diye konuştu.

Bosna Hersek’teki savaşta soykırımın yaşandığı ve 8 binden fazla Boşnak sivilin öldürüldüğü Srebrenitsa’daki Anma Merkezi temsilcileri de Dodik’in açıklamalarını şiddetle kınadıklarını ifade etti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş