Gündem

Viyana’da Irkçı Öğretmen Skandalı! “Asalaklar Türkiye’ye Geri Dönün!”

Viyana'daki bir okulda göçmen çocuklara Almanca dersi veren bir öğretmen 3 dakika boyunca, “asalaklar, hiçbir şeyi beceremezsiniz, ülkenize dönün artık” gibi hakaretler yağdırdı.
25 Nisan 2023
@shutterstock

Viyana’da bir öğretmenin sınıftaki göçmen çocukların ebeveynlerine “asalaklar” diye hakaret ettiği ileri sürüldü. Ukrainehilfe derneği, bir öğretmenin Almanca dersinde, 3 dakika boyunca Suriye, Ukrayna ve Türkiye asıllı göçmen öğrencilere hakaretler yağdırdı. İddiaya göre öğrencilerin velilerini “asalaklar” diye tanımlayan öğretmen, “Hiçbir şey beceremiyorsunuz, artık Türkiye’ye geri dönebilirsiniz” şeklinde hakaret etti.

“Asalaklar, Okula Siz Değil Ben Para Ödüyorum”

Öğretmen ayrıca göçmen velileri “asalak/parazitler” olarak nitelendirdi. Öğretmen hakaretlerini “Okul için para ödüyor musun? Her şeyi ve işi olan diğer herkes gibi ben ödüyorum. Anne ya da babanızın bir işi var mı? Muhtemelen yok! Sizler hiçbir şey beceremezsiniz!” şeklinde sürdürdü.

Ukrainehilfe Derneği Başkanı Cornelius Granig, olayı değerlendirirken, “Özellikle de savaşta vurulmuş ve hastanede yatan bir çocuk ve hatta bir babaya Avusturya’daki bir okulda böyle bir hakaret yapılabilmesini inanılmaz buluyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğretmenin göçmenlere hakaret etmesi medyada yer alması üzerine Viyana Eğitim Müdürü Heinrich Himmer bu ifadelerin aşağılayıcı ve öğretmenin yanlış bir değerlendirmesi olduğunu, okullarda kimsenin, hangi öğrencinin nereden geldiğini sorgulayamayacağını belirtti.(ib)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş