Gündem

Almanya’da işsizlik arttı! İşsiz sayısı 2 milyon 567 bine yükseldi

Almanya Federal İş Ajansı (BA), işsizlik rakamlarına ilişkin verileri açıkladı. Ülkedeki işsiz sayısı Nisan ayından bir önceki aya göre artarak 2 milyon 567 bine yükseldi.
28 Nisan 2023
Almanya’da işsiz sayısı, durgun ekonominin iş gücü piyasasını olumsuz etkilemesiyle Nisan ayından bir önceki aya göre 24 bin kişi arttı. Ülkede işsiz sayısının 10 bin artması bekleniyordu. Buna göre, ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, nisanda bir önceki aya göre 24 bin artarak 2 milyon 567 bine yükseldi. Ülkede yüzde 5,6’lık mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı değişmedi. Piyasalarda işsiz sayısının 10 bin artması bekleniyordu.

2024 YILINDA İŞSİZLİK ORANININ YÜZDE 5,2 OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR

Federal İş Ajansı Başkanı Andrea Nahles, konuya ilişkin değerlendirmesinde, Alman iş gücü piyasasında bahar aylarında beklenen canlanmanın nisanda zayıf kalmaya devam ettiğini belirterek, “Ancak genel olarak iş gücü piyasası istikrarlı bir durumda.” ifadesini kullandı. Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da hükümet, işsizlik oranının 2023 ve 2024’te sırasıyla yüzde 5,4 ve yüzde 5,2 olacağını tahmin ediyor.

Bu arada, Alman ekonomisi, ilk çeyrekte teknik resesyondan “kıl payı” kurtuldu. Ekonomi, bu yılın ilk çeyreğinde, alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının tüketici harcamalarını baskılaması nedeniyle büyüme gösteremedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş