Gündem

İngiltere’de Türk Seçmenler Yarın Sandığa Gidiyor

İngiltere'de kayıtlı 127 bin 281 seçmen, Türkiye'deki 14 Mayıs seçimleri için oy kullanmak üzere yarın sandık başına gidecek.
28 Nisan 2023

İngiltere’de kayıtlı 127 bin 281 seçmen, Türkiye’de 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için başkent Londra’nın yanı sıra Manchester, Leicester ve Edinburgh kentlerinde kurulan sandıklarda yarın oy kullanmaya başlayacak. Türkiye’nin Londra Başkonsolosu Bekir Utku Atahan, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne ilişkin açıklamalarda bulundu.

127 BİN SEÇMEN VAR

İngiltere’de bu yıl ilk defa 4 yerde oy verme işleminin gerçekleştirileceğini belirten Atahan, seçmenlerin, 29 Nisan-7 Mayıs’ta 9 gün boyunca 09.00-21.00 saatlerinde Londra’da Old Billingsgate’te, Manchester ve Edinburg’da ise başkonsolosluklarda oy kullanabileceklerini kaydetti.

Atahan, Leicester’de ise seçmenlerin 29 Nisan-1 Mayıs’ta 3 gün boyunca 09.00-18.00 saatlerinde oy kullanılabileceklerini bildirdi. Seçimlerin başarıyla gerçekleştirilmesi için İngiltere’deki Türk misyonlarının yoğun şekilde çalışmalarını sürdürdüğüne işaret eden Atahan, vatandaşların misyonlarca yapılan duyuruları yakından takip etmelerinin önem taşıdığını vurguladı.

“VATANDAŞLARIMIZ OY KULLANMA İŞLEMLERİNİ SON GÜNE BIRAKMASIN”

Atahan, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı her Türk vatandaşının, yurt dışında veya Yüksek Seçim Kurulunca (YSK) ilan edilen tarihlerde ve gümrük kapılarında oylarını kullanabileceklerini aktararak, şunları kaydetti: “Seçim 9 gün süreceği için vatandaşlarımızın oylarını mümkünse son güne bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. Özellikle imkanı olan vatandaşlarımızın oy kullanmak için hafta içi günlerini tercih etmeleri faydalı olacaktır. Vatandaşlarımızın seçimlerde oy kullanmaları için geçici kimlik belgesi, TC kimlik kartı, üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, TC pasaportu, evlenme cüzdanı, TC sürücü belgesi gibi YSK tarafından kabul edilen kimlik belgelerini ibraz etmeleri gerekiyor. Kimliğini ispata yarayan belge ibraz edemeyen vatandaşlarımızın oy kullanmaları mümkün olamayacak” ifadelerini kullandı. (cc,a)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş