Gündem

Almanya’da Polisten Çocuklara El Konulan Görüntülerle İlgili Açıklama

Almanya’da polis, çocuklara el konulan ve büyük tepki toplayan görüntülerin "yanlış iddialarla yorumlandığı" açıklamasında bulundu.
30 Nisan 2023
@camiahaber (ekran görüntüsü videodan alınmıştır)

Almanya’nın Bremerhaven kentinde iki Müslüman göçmen çocuğun polis ve çocuk esirgeme kurumu görevlilerince ailesinden zorla alınması, polisin görevini kötüye kullandığı ve çocukların haksız yere ailesinden alındığı yönünde tepkiye yol açtı. İki Müslüman göçmen çocuğun Almanya’da polis ve ilgili yetkililerce ailesinden zorla alınmasına ilişkin, çocuklardan birinin olay sırasında korkup ağlayarak görevlilere direndiğini gösteren video, sosyal medyada geniş yer buldu.

Sosyal medyada tepki yağdı

Aile üyelerinin polis memurlarına çocuğun bazı sağlık sorunları olduğunu ve kendilerinden alınmaması gerektiğini anlatmaya çalıştığı anların kaydedildiği videoda, polis memurlarından birinin de aileye mahkeme ve Bremerhaven Kadın, Aile ve Gençlik Dairesinin kararını uygulamak için orada bulunduklarını söylediği de duyuluyor. Görüntüleri paylaşan ve olaya tepki gösteren birçok sosyal medya kullanıcısı, Alman polisini görevini kötüye kullanmak ve Gençlik Dairesi yetkililerini çocukları haksız yere ailesinden almakla suçluyor.

Polis görüntüleri doğruladı

Konuya ilişkin iki yazılı açıklama yapan Bremerhaven polisi, ilk etapta olayın bu hafta meydana geldiğini doğruladı ancak daha fazla bilgi vermekten kaçındı. Açıklamada, olayın bilindiği ve incelendiği belirtilerek, “Spekülasyonlara katılmak istemiyoruz. Lütfen bu spekülasyonları yayarak çalışmalarımızı engellemeyin.” ifadeleri yer aldı.

“Görüntüler yanlış iddialarla yorumlanıyor”

Bremerhaven polisinin ikinci yazılı açıklamasında ise görüntülerin “yanlış iddialarla yorumlandığı” belirtilerek, “Video, iki çocuğun mahkeme kararıyla gözaltına alınmasından küçük bir kesiti gösteriyor. Polis bu operasyonda Gençlik Dairesine yardımcı olmuştur. Çocukların bakıma alınması her zaman son çaredir ve sadece ciddi nedenlerle gerçekleşir.” değerlendirmesinde bulunuldu.(aa) 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş