Toplum

Almanya’da Konut İhtiyacı 20 Yılın En Yüksek Seviyesinde

Almanya'da konut ihtiyacı, yüksek faiz ve mülteci akını nedeniyle 20 yılın en yüksek seviyesinde. Ülkede yaklaşık 700 bin yeni konuta ihtiyaç var.
04 Mayıs 2023
Berlin @shutterstock

Nüfusu 84 milyona yaklaşan Almanya’da gayrimenkul piyasasındaki baskının hafiflemesi için yaklaşık 700 bin yeni konuta ihtiyaç duyuluyor. Uzmanlar, birçok alanda inşaat yatırımlarının daha az cazip olduğunu ve son aylarda inşaat fiyatları ve faiz oranlarındaki sert artışların birçok inşaat projesini olumsuz etkilediğini belirtiyor.

İNŞAAT FİYATLARI ARTTI

Gayrimenkul uzmanlarına göre, artan inşaat maliyetleri, yükselen faiz oranları, yeni konut inşaatındaki düşüş ve ülkeye mülteci akını, konut açığının 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oluyor. Artan göç aynı zamanda arz sıkıntısı ve konut için yüksek talebin devam etmesinde etkili. Rusya’nın Ukrayna’da başlattığı savaş sonrası Ukraynalıların Almanya’ya gelmesinin 200 bin ek konut talebi oluşturduğu kaydediliyor.

YÜKSEK KİRA ARTIŞLARINA KARŞI PROTESTOLAR DÜZENLENDİ

Berlin’de eyalet hükümeti kira artışlarına yönelik protestolar nedeniyle binlerce konutun emlak şirketlerinden alınıp kamulaştırılması için referandum yaptı. Eyalet hükümetine tavsiye niteliği taşıyan bu referandumda 240 binden fazla apartman dairesinin kamulaştırılması için seçmenlerin yüzde 56,4’ü “evet” oyu kullandı.

Referandum sonuçlarının siyasiler ve emlak şirketleri üzerinde baskı oluşturması bekleniyor. Şirketler, nüfusun yarısının kirada yaşadığı Almanya’da değeri 100 milyar Euroyu aşan 550 binden fazla konutu elinde bulunduruyor.

Kiraların en fazla arttığı başkent Berlin’de ise nüfusun çoğunluğu kirada. Berlin’de ortalama kiralar 2010’dan bu yana yüzde 100’den fazla artış gösterirken, yeni dairelerin metrekaresi en az 26 Eurodan kiraya veriliyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş