Gündem

Almanya’da Doğalgaz Faturaları Artacak

Almanya'da doğal gaz piyasası operatörü Trading Hub Europe, doğal gaz depolama vergisinin, Temmuz ayından itibaren iki kattan fazla artacağı bildirildi.
15 Mayıs 2023
@shutterstock

Almanya’da doğal gaz piyasası operatörü Trading Hub Europe açıklamasına göre, temmuz ayından itibaren depolama vergisinin megavatsaat fiyatı 0,59 Euro’dan 1,45 Euro’ya yükseltilecek. Vergideki artış nedeniyle hane halkının yılda ortalama 30 Euro daha fazla gaz faturası ödeyeceği tahmin ediliyor. Söz konusu ek vergi, Rusya’dan gaz arzının azalmasıyla geçen yıl ağustosta getirilmişti.

HANE HALKININ CEBİNE YANSIYACAK

Almanya’da doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranı 13 Mayıs itibarıyla yaklaşık yüzde 70 seviyesinde bulunuyor. Bu arada, Avrupa’da gaz fiyatları, düşük seyreden talep ve gaz depolarındaki yüksek doluluk değerlerine bağlı olarak Aralık 2021’den bu yana en düşük seviyeyi gördü.

Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de doğal gaz fiyatları cuma günü megavatsaat başına 32,7 Euroya kadar geriledi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Hasan Damar Ağabeyimizi Hakka Uğurladık

İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatlarının kurucu öncülerinden dün vefat eden Hasan Damar için Dormagen Meryem Ana Camiinde cenaze namazı kılındı. Hasan Damar Türkiye’de Eyüp Sultan Kabristanına defnedilecek.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş