Gündem

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün’den İkinci Turda Seçimlere Katılım Çağrısı

Türkiye'de 28 Mayıs'ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için yurt dışında oy verme işlemleri 20 Mayıs'ta başlıyor. IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün'den ikinci tur öncesi seçimlere katılım çağrısı geldi.
16 Mayıs 2023
IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün @camiahaber

Türkiye’de 14 Mayıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonuçlandı. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı sonuçlara göre, Cumhurbaşkanlığı seçimleri 28 Mayıs’ta düzenlenecek 2’inci tura kaldı. İkinci turda, ilk turda yüzde 49.51 oranında oy elde eden Recep Tayyip Erdoğan ile yüzde 44.88 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu karşı karşıya gelecek.

YSK yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için ikinci turda oy verme sürecini de açıkladı. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar 20 Mayıs’tan itibaren oylarını verebilecekler.

“Tüm Kardeşlerimi Sandığa Gitmeye Davet Ediyorum”

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün de 14 Mayıs’ta düzenlenen Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinde olduğu gibi, 28 Mayıs’ta düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda da vatandaşlara seçimlere katılım çağrısı yaptı. Camia Haber’e açıklamalarda bulunan Ergün, seçimlere iştirakin bir vatandaşlık görevi olduğuna dikkat çekti. IGMG Genel Başkanı, “Avrupa ve dünyanın her noktasında olduğu gibi, demokrasi ile yönetilen tüm ülkelerde seçme hakkının kullanılmasını ülke barışının tesisi için elzem görüyoruz.” diye kaydetti.

IGMG Genel Başkanı Ergün, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda da seçimlere katılım çağrısı yaptı. Kemal Ergün şu ifadeleri kullandı: “Değerli Kardeşlerim, 20-24 Mayıs tarihlerinde Cumhurbaşkanı Seçimleri için yurtdışında yeniden sandıklar kurulacaktır. Bizlere düşen görev yine sorumluluk alarak sandık başına gitmek ve vatandaşlık görevimizi yerine getirmektir. Tüm kardeşlerimi sandığa gitmeye davet ediyorum.”

Yurt Dışında Oy Verme Süreci 20 Mayıs’ta Başlıyor

Dışişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada da 2. tur seçimler için yurt dışında kurulacak sandıkların bilgileri paylaşıldı.

Açıklamada, 20 Mayıs itibarıyla 73 ülkede, Türkiye’nin 151 temsilciliğince 167 noktada sandık kurulacağı, gümrük kapılarında ise oy kullanma işleminin 20-28 Mayıs’ta yapılacağı duyuruldu. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar, oy kullanma işleminin tarih, saat ve adreslerini YSK’nin “ysk.gov.tr” internet sitesinden öğrenebilecek.

İlk Tur Sonrası Türkiye’ye Gidenler Gümrük Kapılarında Oy Verebiliyor

En çok Türk seçmenin bulunduğu Almanyadaki 13 konsolosluk bölgesinde kurulan sandıklarda saat 8.00 ile 23.00 arasında oy verilecek.

Ayrıca ilk turda oyunu konsolosluklarda kullanıp Türkiye’ye gidenler de isterlerse ikinci turda oylarını gümrük kapılarına giderek kullanabilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş