Gündem

Bremen’de 10 Türkiye kökenli Siyasetçi Milletvekili Seçildi

Almanya'nın Bremen eyaletinde yapılan seçimlerde 10 Türkiye kökenli siyasetçi, eyalet milletvekili seçildi.
22 Mayıs 2023
Bavyera ve Hessen eyaletlerinde yapılan seçimlerde 5 Türkiye kökenli siyasetçi milletvekili oldu.

Bremen eyaletinde yapılan seçimlerde açıklanan geçici sonuçlara göre, Sosyal Demokrat Partiden (SPD) Mustafa Güngör, Mehmet Ali Seyrek, Recai Aytaş, Medine Yıldız ve Selin Ece Arpaz, Hristiyan Demokrat Birlik Partisinden (CDU) Oğuzhan Yazıcı, Yeşiller Partisinden Sülmez Çolak ve Sol Partiden Cindi Tuncel ve Muhlis Kocaoğlu, Öfkeli Vatandaş (BIW) partisinden Meltem Sağıroğlu olmak üzere 10 vekil seçildi.

MİLLETVEKİLİ SAYISI 6’DAN 10’A ÇIKTI

Buna göre eyalette bir önceki yasama döneminde 6 olan Tükiye kökenli siyasetçi sayısı 10’a yükseldi. 87 sandalyeli Bremen eyalet meclisinde SPD 27, CDU 24, Yeşiller 11, Sol Parti 10, BIW 10 ve FDP 5 sandalye kazandı. Bremen eyalet hükümetinin kurulmasının ardından senatörlük görevine atanacak vekiller eyalet meclis üyeliğinden ayrılmak zorunda kalacak.

Bunun ardından yedek sıralardan meclise girme şansı doğacağı için Türkiye kökenli vekil sayısında artış olabilecek. 14 Mayıs’ta gerçekleştirilen seçimde 27 Türkiye kökenli aday eyalet meclisine girebilmek için yarışmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş