Gündem

AB’den Schengen Vizesi Açıklaması: Türkiye’ye Özel Bir Durum Yok

AB Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, Türkiye'den Schengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranındaki artışın, Türkiye'ye özgü bir durum olmadığını söyledi.
09 Haziran 2023
@shutterstock

Avrupa Birliği Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, günlük basın toplantısında Türkiye’den Schengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranında artışın nedenleriyle ilgili sorusunu yanıtladı. Anita Hipper, “Açıkça söylemeliyim ki; bu anlamda Türkiye ile ilgili özel bir durum söz konusu değil.” dedi.

Toplum | 9 Haziran 2023 Almanya’da Çifte Vatandaşlık Bekleyenlere Müjdeli Haber 9 Haziran 2023

“ÖZEL BİR DURUM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Hipper diğer yandan Kovid-19 salgını nedeniyle vize değerlendirme süreçlerinde gecikmelerin yaşandığını belirterek “Talep şimdilerde yeniden artıyor. Bu, bazen vize prosedürlerini de etkileyebilir. Ancak yeniden belirtmek isterim; bu, Türkiye’ye özgü bir durum değil.” diye konuştu.

ÜYE ÜLKELERİN YETKİSİ DAHİLİNDE

AB’nin sorunun çözümüne ilişkin herhangi bir girişimi olup olmayacağıyla ilgili soru üzerine Hipper, vize değerlendirmelerinin her zaman bireysel bazda yapıldığını, üye ülkelerin sorumluluk ve yetki alanında olduğunu belirtti.

Türkiye’deki misyonlar üzerinden 2022’de yapılan Schengen vizesi başvurularından yüzde 15’i reddedilirken bu oran, bu sene yüzde 50 civarına yükselmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş