Gündem

BM Medeniyetler İttifakı, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılmasını Şiddetle Kınadı

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC) Yüksek Temsilcisi Miguel Angel Moratinos'un İsveç'in başkenti Stockholm'de bir caminin önünde Kur'an-ı Kerim yakılmasını şiddetle kınadığı bildirildi.
30 Haziran 2023

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı (UNAOC), İsveç’in başkenti Stockholm’de bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasını kınadı.  UNAOC’dan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre, Moratinos, söz konusu alçak eylemin Kurban Bayramı’nı kutlayan Müslümanlara büyük saygısızlık olduğunu kaydetti.

İfade özgürlüğünün önemli olduğunu ancak kutsal kitaplar, yerler ve sembollere saygısızlık edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirten Moratinos, “Bu tür eylemler şiddete yol açar.” değerlendirmesinde bulundu.

Moratinos, karşılıklı saygının adil toplumlar için önemine işaret ederek, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yakılmasını şiddetle kınıyorum.” ifadelerine kullandı.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli bir şahıs dün Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş