Gündem

Fransız Polis Sendikası: “Meslektaşımıza Aferin. İyi ki Öldürmüş”

Fransa'da bir polis sendikası, genç sürücünün polis tarafından öldürülmesini destekleyici açıklama yaptı: "Aferin, iyi ki öldürmüş!"
30 Haziran 2023
Fransa'da, 27 Haziran'da, Nael M. isimli 17 yaşındaki sürücünün, polisin açtığı ateş sonucu ölmesinin ardından farklı kentlerde protestolar yapıldı. @aa

Fransa’da bir polis sendikası, genç sürücünün polis tarafından öldürülmesini destekleyici açıklama yapması tepki ile karşılandı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, de açıklamaya tepki gösterdi. Darmanin, polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden genç sürücünün öldürülmesini destekleyici tweet atan “France Police ” (Fransa Polis) sendikasının fesih koşullarının araştırılması için talimat verdi.

France Police sendikası, Nael M. isimli 17 yaşındaki sürücünün öldürülmesinin ardından Twitter’da yaptığı açıklamada, “17 yaşındaki suçluya ateş açan meslektaşlarımıza aferin. (Sürücünün) aracını etkisiz hale getirerek kendi hayatlarını ve yolu kullanan diğer kişilerin hayatını kurtardılar. Bu haydudun ölümünün tek sorumlusu oğullarını yetiştiremeyen ebeveynleri.” ifadelerini kullandı. Söz konusu tweet daha sonra silindi.

France Police sendikasının yöneticisi Bruno Attal ise dün şahsi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, hayatını kaybeden Nael’i kastederek “Ölü bir polistense, ölü bir ayaktakımını tercih ederim.” ifadesine yer verdi.

Fransa İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, France Police’in milli polis teşkilatını temsil etmediği belirtildi.

Polis Memurluktan İhraç edildi

Açıklamaya göre, Attal, 9 Mart tarihli disiplin konseyinde alınan kararla memurluktan ihraç edildi.

Bakan Darmanin, Attal’ın “kabul edilemez” bir tweet attığını ifade ederek, “Cumhuriyet değerlerine ters düşen” bu sözleri kınadı.

Darmanin, söz konusu sendikanın fesih koşullarının araştırılması için bakanlığın ilgili servislerine talimat verdi.

Attal’ın bu sözlerinin internette uygunsuz içeriklerin şikayeti için kurulan “Pharos” adlı platforma yönlendirilmesini de talep eden Darmanin, Attal’ın ifadeleri hakkında Paris Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Olay

Polis, dün Nanterre kentinde içinde 3 kişinin bulunduğu ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, gence ateş açtığından şüphelenilen polis gözaltına alınmıştı.

Sürücünün ölümüne tepki gösterenler farklı kentlerde sokaklara inmişti. Nanterre’de farklı mahallelerde gençler ve polis arasında arbede yaşanmıştı.

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, ateş açan polisin, aracın önünde değil ön sol koltuk hizasında olduğu görülüyor.

Görüntülerde, polisin sürücüye doğrulttuğu silahı ateşlemesinin ardından aracın direğe çarptığı değerlendiriliyor. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş