Gündem

Hacılar Yarından İtibaren Dönmeye Başlıyor

Kutsal topraklardaki görevlerini tamamlayarak hacı olan yüz binlerce Müslüman, Kabe'ye veda ediyor. Şeytan taşlama işlemlerinin bitmesi sonrasında ilk kafileler yarın dünmeye başlayacak.
01 Temmuz 2023
Hacılar son şeytanı da taşladı. Kafilelerin bir kısmı Medine-i Münevvere'ye hareket edecek. @aa

Dünyanın dört bir yanından hacı olmak için kutsal topraklara gelen Müslümanlar, son şeytan taşlamayı yaptı. Hacılar daha sonra Kabe’ye veda tavafı yaparak dönüş hazırlığına başladı.

Medine-i Münevvere’ye gidecek olan kafileler yarından itibaren yola çıkarken, tüm hac vazifelerin tamamlayan hacılar da kafileler hâlinde yarından itibaren dönmeye başlayacak.

Hac Nasıl Yapıldı?

Arafat ve Müzdelife’de Kurban Bayramı arifesinde vakfe görevlerini yapan ve daha sonra Cemerat’a geçerek “büyük şeytan” olarak ifade edilen “Akabe cemresi”ne 7 taş atan Müslümanlar, daha sonra Kabe’de ziyaret tavafı ve sa’yi gerçekleştirdi.

Kurbanları kesilip tıraş olduktan sonra ihramdan çıkarak hacı olan Müslümanlar, bayramın ikinci ve üçüncü gününde de şeytan taşlamayı sürdürdü.

Kafileler halinde Cemerat bölgesine ulaşan hacılar, Müzdelife ve Arafat bölgelerinden topladıkları yedişer taşı bayramın ikinci ve üçüncü günü sırayla “küçük, orta ve büyük şeytan”a attı.

Şeytan taşlamanın ardından büyük çoğunluğu yakında veda edecekleri Kabe’ye yönelen hacılar, veda tavafı yapmak üzere Cemerat’tan Mescid-i Haram’a yürüdü.

Buraya ulaşan hacılar, tavafın yanı sıra namaz kılıp Kur’an-ı Kerim okudu, dua etti.

Veda tavafı sonrasında hacıların dönüşü başlayacak. @aa

Mekke’ye veda

Hacıların kutsal yolculuğunda sona yaklaşılırken, kafilelerle hareket ederek kutsal topraklara gelen hacı adaylarının bir kısmı Medine’ye bir kısmı ise Mekke’ye ulaşmıştı. Mekke’ye gelen hacılar bugünden itibaren kutsal yolculuktaki ikinci durakları olan Medine’ye gitmeye başlayacak.

Kurban Bayramı öncesinde Medine’den Mekke’ye gelen kafileler ise Mekke’ye veda ederek geldikleri ülkelere dönecek. Kutsal topraklardan dönüşler, yarın başlayacak. (c/aa))

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş