Gündem

Belarus Cumhurbaşkanı: “Müslümanlara Karşı Saldırganlık Aptallık”

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, İsveç'te Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ilişkin Müslümanlara karşı saldırganlığın "aptallık" olduğunu söyledi.
07 Temmuz 2023
@shutterstock

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, başkent Minsk’te ulusal ve yabancı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Fransız polisinin 27 Haziran’da Nanterre’de 3 kişinin bulunduğu araca ateş açması sonucu 17 yaşındaki bir gencin öldürülmesinin ardından ülke genelinde başlayan protesto gösterilerini değerlendirdi.

Gündem | 30 Haziran 2023 BM Medeniyetler İttifakı, İsveç’te Kur’an-ı Kerim’in Yakılmasını Şiddetle Kınadı 30 Haziran 2023

“Fransa’da olanlarda yönetimin de suçu var”

Lukaşenko, “Avrupa’da bir iç savaşın yaşanacağını dışlamıyorum. Ancak bunun Avrupa’da yaşanmasını istemiyorum. Ancak Avrupalılar bir çatışmaya doğru gidiyorlar. Durum, Fransa’dakinden daha vahim olabilir. Fransa’da, yönetim inatçı olmasaydı, olanlar çoktan yatıştırılabilirdi. Suçluysanız, insanlarla konuşmanız lazım. Fransa’da olanlarda yönetimin de suçu var.” dedi.

İsveç yönetimi Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını durdurabilirdi

Lukaşenko, İsveç’in başkenti Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika isimli kişinin Kur’an-ı Kerim yakmasına da değinerek, “Müslümanlara karşı saldırganlık aptallıktır. Bunun yetkililerin himayesi altında yapılmasına ne gerek var? İsveç yönetimi bunu durduramaz mıydı? Durdurabilirdi. Ancak onlar, bunun yasal olduğunu söyledi. Bu nedenle, bir iç savaşa neden olabilecek sorunlar yaratmaya gerek yok.” diye konuştu.

Ukrayna’daki duruma değinen Lukaşenko, Ukrayna’nın 11 Temmuz’da Litvanya’nın başkenti Vilnius’te gerçekleşecek NATO zirvesi öncesi kendi gücünü göstermeye çalıştığını ve bunun tehlikeli olduğunu belirtti. (aa,c)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş