Gündem

Fransa’da Banliyölerde Yaşayan Gençler Polis Şiddeti ve Irkçılıktan Şikayetçi

Fransa'nın başkenti Paris'in banliyösü Nanterre'de yaşayan Afrika ve Arap kökenli vatandaşlar ülkede kronikleşen polis şiddeti ve ırkçılıktan şikayet ediyor.
07 Temmuz 2023

Fransa’da 27 Haziran’da 17 yaşındaki Nael M. isimli gencin polis kurşunuyla öldürüldüğü Paris’in banliyösü Nanterre’de yaşayan ve güvenlik gerekçesiyle isminin gizlenmesini isteyen A, 3 yıldır Nanterre’de yaşadığını ve polisin banliyölerde yaşayanlara yönelik olumsuz tutumunun yıllardır süregeldiğini anlattı.

“Polise şikayette bulunmanın bir anlamı yok”

Fransa’daki polislerden birçoğunun bu mesleğe “layık olmadığını” düşündüğünü söyleyen A, “Daha önce saldırıya uğradığım ve polise şikayet için gittiğimde bana şikayette bulunmanın bir anlamı olmadığını söyledi. Bir polis olarak bunu söylemek kesinlikle normal değil. Yani genç adamı vurmaları, şaşırtıcı değil. Üzücü, gerçekten üzücü.” diye konuştu.

Gündem | 6 Temmuz 2023 “Fransa’da İslamofobi ve Kurumsal Irkçılık En İleri Noktada” 6 Temmuz 2023

burada yaşayan insanlar güvende değil

Nael’in annesinin oğlunu kaybetmiş olmasının verdiği acının tarif edilemeyeceğini ama asıl şaşırtıcı olanın öldüren polisin ailesi için yardım toplanması olduğu ifadelerini kullanan A, “Bu demektir ki burada yaşayan insanlar güvende değil.” dedi. Önceden Paris’in 19. bölgesinde yaşadığını aktaran A, “Polisler bize karşı kibar değil. Arap ve Siyahilere karşı böyle bir tutumları var. Polislerin bir beyazı durdurmalarıyla bir Arap ya da Siyahiyi durdurmaları aynı şekilde sonuçlanmıyor.” ifadelerini kullandı.

“Irkçılık çok ve artık sıradanlaştı”

A, polisin görevinin kontrollerle güvenliği sağlamak, suçluları yakalamak olduğunu belirten A, “Sanırım şimdi karşımızda bir ten rengi sorunu var. Evet, ırkçılık çok ve bu artık sıradanlaştı gibi. Maalesef şimdilerde ırkçı olmak normal oldu.” yorumunu yaptı.

Nanterre’in Esma isimli genç sakini de Fransa’daki protestoların “yağma ve talandan ziyade maruz kalınan tutuma isyan etme” olarak görülebileceği belirterek, “Bedel ödeyenler her zaman aynı kişiler. Her zaman banliyölerdekiler polislerce gözaltına alınıyor.” diye konuştu.

Polis gücünü kötüye kullanıyor

Esma, banliyö sakinlerinin artık bu tür olaylarla ancak seslerini yetkililere duyurabilecek hale geldiğine ve polisin gücü kötüye kullandığını belirterek “Devamlı aynı hikaye, yani kaba kuvvet, hiçbir zaman diyalog halinde değiller.” dedi.

Olaylar nedeniyle gençlerin kendilerini baskı altında hissettiğini ve hedef alındıklarını düşündüklerini anlatan Esma, “Onlar için tek yol bu olduğu için kendi yöntemleriyle kendilerini ifade etmek istediler.” diye konuştu.

Fransız medyası kentteki insanları değersizleştiriyor

Manel isimli Nanterre sakini de bulunduğu bölgede herkesin birbirini tanıdığını, buradaki insanların zarar verecek kimseler olmadığını belirterek Fransız medyasının kentteki iyi şeyleri göstermediğini, buradaki insanları değersizleştiren bir tutum takındığını söyledi. Manel, “Banliyödekilere değer vermemek Fransız toplumunda bir adet haline geldi.” ifadesini kullandı.

Olup bitenlerin faturası bize kesilecek

Yasmine isimli genç banliyö sakini de Nanterre’de başlayan ve ülke geneline yayılan olayların kendisini doğrudan etkilediğin kaydetti. Sözlerinin çarpıtılacağı endişesiyle olayın başından bu yana Fransız medyalarına konuşmaya çekindiklerini söyleyen Yasmine, “Sadece Siyahilerin ve Arapların olduğu bir mahallede olduğumuz için her zaman aynı kişiler bedel ödüyor. Şimdi olup bitenlerin faturası yine bize kesilecek.” diye konuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş