Dünya

Trump: “Seçilirsem Müslüman Ülkelere Vize Yasağını Daha da Sertleştireceğim”

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 2024 başkanlık seçimlerini kazanması halinde nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere uyguladığı tartışmalı Amerika'ya seyahat yasağını daha geniş ve güçlü bir şekilde geri getireceğini belirtti.
09 Temmuz 2023

Eski ABD Başkanı Donald Trump, başkanlığı döneminde kararlaştırdığı Müslüman ülkelerden ABD’ye seyahat yasağını “daha güçlü şekilde geri getireceğini” söyledi

Trump, 2024 seçimleri için düzenlediği kampanda yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde nüfusun çoğunluğu Müslüman olan bazı ülkelere uyguladığı seyahat yasağını hatırlatan Trump, “Göreve geri döndüğümde, seyahat yasağı eskisinden daha geniş kapsamlı ve çok daha güçlü bir şekilde geri gelecek. İnsanların alışveriş merkezlerimizi havaya uçurmasını istemiyoruz. İnsanların şehirlerimizi havaya uçurmalarını ve tarım arazilerimizi çalmalarını istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Trump, ABD’nin “Fransa ile aynı kadere mahkum olmayacağı” görüşünü savundu.

Trump’ın seyahat yasağı

Trump, göreve geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üzerine geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Daha sonra “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş ve tekrar yürürlüğe konulmuş ancak Hawaii ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerin “ulusal çapta yürürlüğün durdurulması kararı” engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, Haziran 2018’de Trump’ın 7 ülkeyi hedef alan seyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak anayasaya uygun bulduğunu açıklamıştı.

Mevcut ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiği ilk hafta imzaladığı kararname ile Trump’ın bazı Müslüman ülkelere yönelik söz konusu seyahat yasağını kaldırmıştı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş