Gündem

Srebrenitsa Soykırımının 28. Yılı Anma Programı Düzenlendi 

Srebrenitsa'da 8 binden fazla Boşnak sivilin acımasızca katledildiği soykırımın 28'inci yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi.
11 Temmuz 2023
@aa

Bosna Hersek’teki savaşta Birleşmiş Milletler (BM) askerlerinin üs olarak kullandığı eski akümülatör fabrikasında düzenlenen anma programına Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak üyesi Denis Becirovic, Konseyin Hırvat üyesi Zeljko Komsic, Karadağ Başbakanı Dritan Abazovic, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Genel Başkanvekili Efkan Ala, Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı ve Bursa Milletvekili Refik Özen, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, Srebrenitsa Anma Törenleri Organizasyon Kurulu Başkanı Hamdija Fejzic ile çok sayıda davetli katıldı.

Gündem | 11 Temmuz 2023 11 Temmuz 1995’de Srebrenitsa’da Neler Oldu? 11 Temmuz 2023

“Srebrenitsa’da yaşananlar sonsuza kadar anlatılmalı”

Becirovic, burada yaptığı konuşmada, Srebrenitsa’da yaşanan gerçeklerin sonsuza kadar anlatılması gerektiğini belirterek, “Srebrenitsa anneleri, 28 yıldır adalet için mücadele ediyor. Bu cesur kadınlar her türlü saygı ve hoşgörüyü hak ediyor.” dedi.

Uluslararası ve ulusal mahkemelerin Srebrenitsa’da yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdiğinin altını çizen Becirovic, “Birleşmiş Milletler (BM) savaş zamanı yaptıkları hataları kabul etti. Son dönemde ise savaşı sonlandıran Dayton Barış Antlaşması’na aykırı davranılıyor.” diye konuştu.

en büyük insanlık trajedisi

Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatovic, video konferans yoluyla katıldığı programda, Srebrenitsa’daki soykırımın Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık trajedisi olduğunu vurgulayarak, soykırım inkarının yapılıyor olmasından üzüntü duyduğunu söyledi.

“Srebrenitsa’da olanları asla unutmamalıyız”

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Mariya Gabriel de mesaj göndererek, Balkanlar’da savaşın yaşanmaması gerektiğini belirterek, “Srebrenitsa’daki soykırım olmamalıydı. Unutulan soykırım tekrarlanır, dolayısıyla Srebrenitsa’da olanları asla unutmamalıyız.” ifadelerini kullandı.

halkın yine barıştan yana

Soykırım inkarının güven inşasında bir engel olduğunu belirten Gabriel, Srebrenitsa’da yaşananların insanlığa bir uyarı niteliği taşıdığını aktardı. Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt ise soykırımın asla unutulmaması gerektiğini söyleyerek, uluslararası kurumların o dönem gereken katkıyı veremediğini belirtti.

Srebrenitsa Anma Törenleri Organizasyon Kurulu Başkanı Fejzic, Bosna Hersek’teki savaş zamanında yaşanan zulüm, katliam ve soykırımın ardından halkın yine barıştan yana olduğunu kaydetti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş