Toplum

Avrupalı Türklerin Kapıkule’den Girişleri Devam Ediyor: Aşırı Duygu Yüklüyüz

İzin döneminin başlamasının ardından yaşadıkları Avrupa ülkelerinden yola çıkan Türkler, uzun bir yolculuğun ardından sınır kapılarından Türkiye'ye giriş yapıyor.
17 Temmuz 2023
@aa

Yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen Avrupa’da yaşayan Türklerin yurda gelişleri devam ediyor. Yurda gelişte en çok Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullanmayı tercih eden Avrupa’dan gelen Türklerden Fransa’da yaşayan Erol Filiz, eşi ve iki kızıyla birlikte tatilini geçirmek için vatan yolculuğuna çıktığını söyledi.

“Bayrağımızı, camilerimizi gördüğümüz için mutluyuz”

Memleketi Bursa’ya gideceğini belirten Filiz, “Yolculuk normal şartlardan biraz daha uzun sürdü bu yıl. Sırbistan ve Bulgaristan’a girişlerde biraz problemimiz oldu çünkü orada büyük bir yoğunluk vardı. Ülkemize geldiğimiz için sevinçliyiz. Vatanımız bizim burası. Bayrağımızı, camilerimizi gördüğümüz için mutluyuz.” diye konuştu. Filiz, ailesini ve yakınlarını ziyaret edip daha sonra Muğla’da tatil yapmayı planladığını dile getirdi.

“Manevi bir yoğunluk oluyor”

Almanya’dan giden Abdullah Çeçen de vatanına geldiği için mutlu olduğunu söyledi. Selimiye Camisi’ni ziyaret edip yola devam edeceklerini belirten Çeçen, “Vatana gelince duygulanıyorsunuz. Aşırı duygu yüklüyüz. Manevi bir yoğunluk oluyor.” dedi. Çeçen, izin dönüşü trafiğe takılmamak için 3 hafta sonra Türkiye’den ayrılacağını ifade etti.

Toplum | 12 Temmuz 2023 Sıla Yolu İçin Alternatif Yolculuk: 120 Euro’ya Otobüsle Seyahat 12 Temmuz 2023

“Memleketimize gelince seviniyoruz”

Almanya’dan gelen Asım Taşçı da tatilini memleketi Uşak’ta geçireceğini söyledi. Sınırdan giriş yaptığında bayrağı görünce heyecanlandığını belirten Taşçı, “O bizim gurur kaynağımız. Gördüğümüz zaman içimize sevinç doluyor. O kadar yoldan sonra memleketimize gelince seviniyoruz.” dedi.

Hasene bu yılda kapıkule’de

IGMG öncülüğünde Hasene International ile Hennes Tour iş birliğinde Avrupa’dan Türkiye’ye giden veya dönen yolcular, Kapıkule’de çeşitli ikramlarla karşılanacak. Bu yıl da Kapıkule sınır kapısına 100 metre mesafede bulunan Fatih Sultan Mehmet Camii park alanında stant kurulacak.

Tüm gün açık olacak stantlarda Avrupa’dan gelen gönüllülerin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişilik ekip 24 saat vardiyalı olarak hizmet sunacak. Uygulama 11 Eylül’e kadar devam edecek. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş