Toplum

Avrupalı Türklerin Sınır Kapısında Bekleme Süresi Azalacak

Her yıl Türkiye’ye kara yoluyla gitmek isteyen milyonlarca Avrupalı Türk'ün, Türkiye’ye girişi Edirne’deki Pazarkule Sınır Kapısı genişletilmesiyle hızlanacak.
23 Temmuz 2023
@aa

Yurt dışında yaşayan milyonlarca Avrupalı Türk özellikle yaz döneminde araçlarıyla Türkiye’ye giriş yapıyor. Günlerce süren yolun üzerine sınır kapılarında oluşan uzun araç kuyrukları gidiş ve dönüş yolunu âdeta çileye çeviriyordu. Ülkeye giriş ve çıkışları rahatlatmak amaçlı Edirne’den Avrupa’ya açılan Pazarkule Sınır Kapısı’nı genişletme çalışmaları tamamlandı.

modernizasyon çalışmaları 2 yıl sürdü

Türkiye ile Yunanistan arasında bulunan ve modernizasyon çalışmaları tamamlanan Pazarkule Sınır Kapısı için açılış töreni düzenlendi. Törene, Ticaret Bakanı Ömer Bolat’da katıldı. Edirne’nin merkeze bağlı Karaağaç Mahallesi’nde bulunan sınır kapısında iki yıl önce aralık ayında başlatılan modernizasyon çalışmaları bu yılın Mayıs ayında tamamlandı.

Peron sayısı artırıldı

Modernizasyon sonrası sınır kapısında bir giriş ve bir çıkış olan peron sayısı, 3 giriş ve 3 çıkış olmak üzere 6’ya çıkarıldı. Gümrük sahasının 4 bin metrekarelik kullanım alanı da 22 bin metrekareye kadar genişletildi. Yenileme çalışmaları sonrası modern görünüme kavuşan Pazarkule’de arama hangarı, sosyal donatılar, personel binalarının yanı sıra yolcu binasında idari üniteler, zemin katta mağazalar yer alıyor. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş