Gündem

İspanya’da Aşırı Sağa Fren! İslam Karşıtı Vox Partisi Seçimlerde Umduğunu Bulamadı

İspanya'da 23 Temmuz Pazar günü yapılan erken genel seçimler sonunda hiçbir siyasi parti meclis çoğunluğunu elde edemezken aşırı sağcı Vox Partisi'nin mecliste sandalye sayısı azaldı.
24 Temmuz 2023
İspanya'nın aşırı sağcı Vox partisinin lideri Santiago Abascal @aa

İspanya’da seçmenler, 350 sandalyeli meclisi, dolayısıyla merkezi hükümeti belirlemek için dün erken genel seçimlerde sandık başına gitti. Yaklaşık 37,5 milyon seçmenin kayıtlı olduğu seçimlere katılım oranı yüzde 70 oldu. Seçimleri, 136 sandalye kazanan sağ görüşlü Halk Partisi (PP) önde tamamladı. Yaklaşık bir yıl önce PP’nin başkanlığına seçilen Alberto Nunez Feijoo, partisinin sandalye sayısını Aralık 2019’daki son seçime kıyasla 47 artırdı.

Gündem | 9 Temmuz 2023 İspanya’da Aşırı Sağcı Vox Partisi: “Camileri Kapatacağız” 9 Temmuz 2023

Aşırı sağ parti kan kaybetti

Son 3,5 yıldır mecliste azınlıkla iktidarda olan koalisyonun büyük ortağı Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) 122 ve küçük ortağı Unidas Podemos’un yerine alternatif olarak sol partilerin ittifakından kurulan Sumar partisi 31 milletvekili çıkardı. Aşırı sağ görüşlü Vox partisi ise bir önceki seçime oranla büyük kayıp yaşadı ve sandalye sayısı 52’den 33’e geriledi.

koalisyon kurulacak çoğunluğa ulaşılamadı

Mecliste, Katalonya’da faaliyet gösteren partilerden Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) 7, Katalonya için Birlik (JxCAT) 7, Bask bölgesinde faaliyet gösteren EH Bildu 6, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 5, diğerleri 3 sandalye kazandı.  Sağ blokta yer alan PP ve Vox’un toplam sandalye sayısı 169’da kalırken, sol bloktaki PSOE ve Sumar’ın toplam sandalye sayısı da 153 oldu. Böylece ne sağ blok ne de sol blokta yer alan partiler, koalisyon hükümetini kurmak için gerekli olan 176 milletvekili sayısına ulaştı.

“Sağ blok başarısız oldu”

Sempatizanlarının, İspanya İç Savaşı’nda komünistlerin kullandığı faşizm karşıtı slogan olan “No pasaran” (Geçemeyecekler) bağrışları altında balkon konuşması yapan Başbakan ve PSOE lideri Pedro Sanchez, “İspanyolların sandıktaki mesajı çok açık oldu. Tüm reformlarımızı iptal etmeyi, ülkeyi geriye götürmeyi planlayan sağ blok başarısız oldu. İspanya’nın ilerlemesini isteyen daha çok insan var ve bu böyle olmaya devam edecek.” dedi.

Kesin sonuçlar 8 Ağustos’ta açıklanacak

İspanya’da yasalar gereği resmi seçim sonuçları 8 Ağustos’ta açıklandıktan sonra seçilen milletvekilleri ve senatörler mazbatalarını alacak; 17 Ağustos’ta meclis ve senato açılacak. Devlet Başkanı olarak Kral 6. Felipe meclisteki siyasi partilerin liderlerini tek tek kabul ettikten sonra hükümeti kurma görevini birine verecek. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş