Toplum

Avrupalı Türklerin Türkiye Yolculuğu Devam Ediyor: “Gurbet Zor, Özlem Çok”

İzin döneminin başlamasının ardından yaşadıkları Avrupa ülkelerinden yola çıkan Türkler, uzun ve yorucu yolculuğun ardından Türkiye'ye giriş yapıyor.
26 Temmuz 2023
@aa
Toplum | 19 Haziran 2023 Hasene, Sıla Yolcularını Bu Yıl da Kapıkule’de Karşılayacak 19 Haziran 2023

Yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmek isteyen Avrupa’da yaşayan Türklerin yurda girişleri sürdü. Avrupa’da yaşayan Türklerin kara yoluyla yurda girişlerde en çok kullandığı sınır kapısı her yıl olduğu gibi Kapıkule oldu. Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy sınır kapılarından, tatil sezonunun başladığı 22 Haziran’dan bu yana 295 bin 979 araç ile 1 milyon 186 bin 489 yolcu giriş yaptı.

En yoğunu kapıkule sınır kapısı

Almanya’nın başkenti Berlin’den ailesiyle birlikte giden Yunus Emre Kahraman, vatanına gittiği için mutlu olduğunu söyledi. Memlekete varışını Türkçe şarkılarla kutladığını belirten Kahraman, “İnşallah memleketimize birazdan ayak basacağız. Dört gözle bekledik bir senedir, gelmek nasip oldu çok şükür. Eşim de ben de orada doğup büyüdük fakat her zaman memleket olarak Türkiye’mizi gördük ve görmeye devam edeceğiz inşallah. Memleketimizin taşını toprağını görmeye geldik.” diye konuştu.

22 Haziran’dan bu yana 295 bin 979 araç ile 1 milyon 186 bin 489 yolcu sınır kapılarından Türkiye’ye giriş yaptı. @aa

“Bambaşka bir his”

Almanya’dan Sakarya’ya giden Sedat Şaban da cumartesi sabahtan beri yolda olduğunu söyledi. Vatana gelmenin ayır bir his olduğunu ifade eden Şaban, “Gurbet zor, özlem çok. Allah bu yolculuğu yapan vatandaşlarımıza güç kuvvet versin. Bambaşka bir his, evimdeyim.” dedi.

“Yolda perişan oluyoruz ama vatanımız için değer”

Fransa’da yaşayan Pınar Kendigelen de bir aylık izin için büyük bir hevesle ülkesine geldiğini söyledi. Yolculuğun zor olduğunu belirten Kendigelen “Yolda perişan oluyoruz ama vatanımız için değer, her şeyi yaparız. Bayrağımızı görünce duygulanıyoruz vatanımız bizim her şeyimiz.” diye konuştu.

Bulgaristan ve Sırbistan sınır kapıları yoğun

Almanya’dan giden Gültekin Şenol da Bulgaristan ve Sırbistan’daki sınır kapılarında yoğunluk nedeniyle uzun süre beklediklerini belirterek, yurda gelenlere kazasız belasız yolculuk temennisinde bulundu. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş