Gündem

Danimarka ve İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e Yeni Saldırılar Düzenlendi 

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi Danimarkalı Vatanseverler isimli grubun üyeleri, Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yaktı.
31 Temmuz 2023
@aa

İslam’a hakaret içeren pankart açan ve sloganlar atan Danimarkalı Vatanseverler isimli grup, bu anları sosyal medya hesabından canlı paylaştı. Provokasyonu polis güvenliği eşliğinde gerçekleştiren grubun, bir diğer Kur’an-ı Kerim’in üzerine de ayakkabı koyduğu görüldü.

Sosyal medya hesaplarından duyurdular

Grubun sosyal medya hesabında da, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT), İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan saldırıları görüşmek üzere bugün çevrim içi toplantısına atıfta bulunularak, “57 Müslüman ülke Batı’da Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını nasıl durduracağını tartışırken belli ki Kur’an’ı daha da yakmak zorunda kalacağız.” ifadeleri kullanıldı. Paylaşımda, bugün Suudi Arabistan ve Irak Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılacağı bilgisi yer aldı.

“İslam dini ülkede yasaklansın”

İsveç’te de daha önce de Kur’an-ı Kerim yakan Irak asıllı Salwan Momika, Parlamento önünde Kur’an-ı Kerim yakarak, İslam dininin ülkede yasaklanmasını istedi. İsveç Parlamentosu önüne geniş polis koruması altında gelen Momika, çevredekilerin tepkisine rağmen Kur’an-ı Kerim’in üzerine bastı. İslam’a hakaret içeren sözler sarf eden Momika, Kur’an-ı Kerim’i ateşe verdi.

Türk camisi önünde Kur’an-ı Kerim yakma izni istedi

Salwan Momika ve Salwan Najem’in hafta içinde de Stockholm’ün Botkyrka bölgesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Camisi ve Stockholm’ün İran Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmak için izin istediğini ve bu izinlerin beklediğini söyledi.

Kur’an-ı Kerim’e yönelik provokasyonlar

İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken, bu provokasyonlara izin verilmesi tepkiyle karşılanıyor. Danimarkalı aşırı sağcı politikacı ve Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleri ile başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüştü.

polis koruması altında yaktılar

Paludan, 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği ve 27 Ocak’ta Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Stockholm’de Irak asıllı Salwan Momika da Kurban Bayramı’nın birinci gününe denk gelen 28 Haziran’da, Stockholm Camisi önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Momika, 20 Temmuz’da da Irak’ın Stockholm Büyükelçiliği önünde polis koruması altında Kur’an-ı Kerim’i ve Irak bayrağını ayaklar altına almıştı.

Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar bitmiyor

Danimarka’daki İslam düşmanı ve aşırı milliyetçi bir grup, nisan ayı itibarıyla Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırı düzenlemeye başlamıştı.

İslam karşıtı pankart açan ve İslam’a hakaret içeren sloganlar atan grup üyeleri, 21 Temmuz’da Irak’ın, 24 Temmuz’da İran ve Irak’ın, 25 Temmuz’da da Mısır ve Türkiye’nin Kopenhag büyükelçilikleri önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı. Grup, 28 Temmuz’da Kopenhag’daki bir caminin önünde Kur’an-ı Kerim yaktı. (aa,c)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş