Gündem

Avusturya’da İşlenen Nefret Suçları Her Geçen Yıl Artıyor

Avusturya İçişleri Bakanlığı, 2022’de 5 bin 865 nefret suçunun işlendiğini belirtilirken, ülkede 1324 Müslüman karşıtı saldırı gerçekleşti.
01 Ağustos 2023
@aa

Avusturya İçişleri Bakanlığı, geçen yıl yaşanan suç olaylarına ilişkin hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Raporda, ülkede 2022’de 5 bin 865 nefret suçunun işlendiği aktarılarak, faillerin büyük çoğunluğunun Avusturyalı olduğu kaydedildi.

Gündem | 26 Haziran 2023 Avusturya’da Okullarda Müslümanlara Yönelik Ayrımcılık Vakaları Arttı 26 Haziran 2023

Nefret suçunu işleyenlerin çoğu genç

Geçen yıl meydana gelen suçların yüzde 68,2’sini nefret suçunun oluşturduğu belirtilen raporda, nefret suçlarının yarısını Nazi propagandasının teşkil ettiği ifade edildi. Nefret suçunun geçen yıl 2021’e oranla yüzde 7 arttığına işaret edilen raporda, faillerin büyük çoğunluğunun genç ve ceza ehliyetine haiz olmayan kişilerden oluştuğu kaydedildi.

Nefret suçları rekor kırdı

İçişleri Bakanı Gerhard Karner, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, ideolojik saikle işlenen nefret suçlarının artış gösterdiğini vurgulayarak, emniyet güçlerinin radikal ve aşırıcı gruplara karşı bütün imkanlarını kullanarak mücadele yürütmeyi sürdüreceğini söyledi.

“En büyük tehdit”

Adalet Bakanı Alma Zadic de nefret suçunun demokratik toplumların birlikteliğine yönelik en büyük tehditlerden biri olduğunu kaydederek, “son zamanlardaki kışkırtıcı kampanyalar ve şiddet çağrılarının bu tehdidin ne kadar gerçek olduğunu gösterdiğini” belirtti.

Müslüman karşıtı saldırılar arttı

Avusturya’da geçen yıl toplamda 1324 Müslüman karşıtı saldırı gerçekleşti. Ancak, Müslümanların daha fazla mağdur olmamak için kendilerine yapılan saldırı bildirmedikleri, polisin de adli mercilere bildirilmeyen vakaları kayıt altında tutmadığı ifade ediliyor. Avusturya’da bir önceki yıl bildirilen vakaların sayısı ise 1061 olmuştu. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş