Gündem

Almanya’da Mülteci Yurtlarına Yönelik Saldırılar Arttı

Almanya'da mültecilerin yaşadığı yurtlara yönelik siyasi amaçlı baskın, mülke zarar verme ve fiziksel saldırıların sayısında artış yaşandığı bildirildi.
02 Ağustos 2023

Federal Hükümetin Meclis’te sunulan soru önergesine verdiği cevaba göre, bu yıl ocak-temmuz döneminde mülteci yurtlarına siyasi arka planlı 80 saldırıda bulunuldu. Polis kayıtlarına göre 2022’nin ilk yarısında mülteci yurtlarına yönelik 52, ikinci yarısında ise 71 suç işlendiği belirtildi.

Gündem | 5 Haziran 2023 Almanya’da Mülteci Yurdunda Yangın! 1 Kişi Hayatını Kaybetti 5 Haziran 2023

Saldırılar her geçen gün artıyor

Federal Hükümetin Alman Haber Ajansına (DPA) verdiği bilgiye göre, 2023’ün ikinci çeyreğinde mültecilere ve sığınmacılara karşı işlenen suçlarda 4’ü çocuk toplam 39 kişi yaralandı.

“durum çok tehlikeli”

Sol Partili Alman Federal Meclis Üyesi Clara Bünger, burada koruma arayan insanların bu kadar sık şiddet, düşmanlık ve dışlanmaya maruz kalmasının endişe verici olduğunu dile getirerek, bazı sağ partileri mültecilere yönelik “ırkçı seferberlik” zemini hazırlamakla suçladı. Bünger, yaşanan durumun çok tehlikeli olduğunu ve tüm demokratik güçlerin sağcı ve ırkçı şiddete karşı çıkmalarını beklediğini söyledi.

2015 Yılında 1047 Saldırı Olmuştu

Almanya’da mülteci yurtlarına karşı yapılan saldırılar en son 2015 yılında zirveye ulaşmıştı. 20 15 yılındaki mülteci akınından sonra 1047 saldırı kayıt altına alınmıştı. 2016-2022 yılları arasında azalan saldırılan geçen yıl tekrar yükselişe geçmiş ve 123’a çıkmıştı. Mülteci yurtları dışında mültecilere karşı ise toplamda 1248 saldırı meydana gelmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş