Gündem

Almanya’da Tartışma Yaratan Açıklama: Acil Servise Gelen Çocuklardan Para Alınsın

Almanya'da çocuklarını önemli olmayan durumlarda acil servise götüren velilerden katkı payı alınmasını önerildi.
08 Ağustos 2023
@shutterstock

Almanya Çocuk Doktorları Meslek Birliği Başkanı Thomas Fischbach, Neue Osnabrücker Zeitung gazetesine yaptığı açıklamada, acil servislerin gerçek acil durumlara odaklanması gerektiğini belirtti. Kıt olan kaynakların acil müdahale gerektirmeyen vakalar için sürekli kullanıldığını ifade eden Fischbach, hafta içinde vakit bulamayan ve hafta sonunda gereksiz yere çocuklarını acil servise götüren ebeveynleri eleştirdi.

Gündem | 12 Mayıs 2023 Almanya’da Hristiyan Demokratlar Acil Hastalarından 20 Euro Almak İstiyor 12 Mayıs 2023

Öneri tepki çekti

Bu durumlarda velilerden katkı payı alınmasının mantıklı olacağını savunan Fischbach, gerçek acil durumlarda bu katkı payının geri ödenebileceğini kaydetti. Alman Hastaneler Birliği Başkanı Gerald Gass ise yaptığı yazılı açıklamayla öneriye tepki göstererek, acil servislerinin kullanılmasının önünde finansal engeller getiren yeni önerilere ihtiyaç duyulmadığını ifade etti.

“gündemimizde yok”

Gass, bunun yerine gerçek acil durumlar ile hafif hastalıkları ayırt etmek için işleyen bir hasta danışmanlığına ve yönlendirilmesine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kira Anna Nübel de Berlin’deki basın toplantısında konuyla ilgili bir soruya cevap verdi. Nübel, kamuoyunda yapılan bu tür açıklamaları bakanlık olarak genellikle yorumlamadıklarını ancak “hükümet komisyonunun” acil bakım reformu konusunda bir tasarı hazırlandığını, burada böyle bir ücretin ödenmesinin yer almadığını kaydetti.

İlk tıbbı destek Telefonla verilecek

Uzmanlardan oluşan “hükümet komisyonu” şubatta sunduğu tasarıda telefonda ilk tıbbi değerlendirmeyi yapacak ve acil servisleri rahatlatmayı sağlayacak yönlendirme merkezlerinin oluşturulması önerisini getirmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş