Gündem

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün: Camilere Yönelik Saldırılar Müslümanları Tedirgin Ediyor

IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, Almanya başta olmak üzere Batılı ülkelerde son dönemlerde camilere yönelik artan saldırılar ve gönderilen tehdit mektupların Müslümanları tedirgin ettiğini söyledi.
09 Ağustos 2023
IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün @camiahaber

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün, özellikle aşırı sağcı ya da terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen saldırı ve tehditlerle ilgili İslami çatı kuruluşu temsilcileri, ilgili ülkelerin yetkililerini ve siyasetçilerini bu sorunun çözümü için göreve davet etti. IGMG Genel Başkanı Ergün, ne yazık ki camilere yönelik saldırıların artarak devam ettiğini söyledi.

Gündem | 10 Haziran 2023 IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün Kundaklanmak İstenen Hannover Camiini Ziyaret Etti 10 Haziran 2023

“Bu gelişmeler bizleri korkutacak değil”

Ergün, “Saldırılar dışında cami ve kurumlarımız geçmişte çok sayıda insanımızı katleden Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütüne atıf yapan tehdit mektupları da almakta. Bu gelişmeler bizleri korkutacak veya yıldıracak değil. Lakin cami ve kurumlarımıza karşı yapılan kundaklama gibi insanlarımızın canına mal olabilecek saldırıların faillerinin ortaya çıkarılma oranının son derece düşük olması bizleri düşündürüyor.” dedi.

“Irkçılık maalesef Almanya’nın bir gerçeği”

IGMG Genel Başkanı Ergün, şöyle devam etti: “Bu ciddi bir problem. Devletin güvenlik kurumlarının elde edilen her delili en ince ayrıntısına kadar inceleyip faillerini tespit etmesini bekliyoruz. Siyasilerin de bu saldırıları çok daha ciddi anlamda gündem yapmaları gerekiyor. Zira bu saldırıların temelinde yatan mefhumun adı ırkçılıktır. Irkçılık maalesef Almanya’nın bir gerçeği. Son anketlerde Almanya’nın ırkçı ve faşist siyasi partisinin en güçlü ikinci parti konumunda olması da ne kadar tehlikeli bir iklime doğru ilerlediğimizi göstermeye yetiyor’’ dedi.

“Beklentimiz yetkililerce Müslümanlara sahip çıkılması”

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici ise son dönemlerde camilere yönelik saldırıların yoğunlaşmasının kendilerini tedirgin ettiğini belirtti. Kesici, “Beklentimiz yetkililerce Müslümanlara sahip çıkılması. Toplantılarda Müslümanların toplumun bir parçası olduğu ve bir tehlike oluşturmadığını beyan etmeleri bizim için yararlı olur.” şeklinde konuştu.

Aşırı sağcılar Müslümanları hedef alıyor

Uzun zamandan beri özellikle sağ kesimin Müslümanları hedef aldığını ifade eden Kesici, “Buna karşı şimdiye kadar siyasiler olsun, ilim adamları olsun, çok az bir şekilde itiraz ettiler. Almanya’da 1500 civarında cami var. Belki hepsine koruma önlemi olmasa bile belki camilerin cuma günleri ve hafta sonları polis önünden geçerek, buraların gözetim altında olduğunu göstermiş olsa belki bu saldırı ve tehditlerin azalacağını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş