Dünya

Hindistan’da Öğretmen Müslüman Öğrenciyi Sınıf Arkadaşlarına Tokatlattı

Hindistan'ın Uttar Pradeş eyaletinde bir okulda öğretmenin Müslüman öğrenciyi aşağıladığı ve diğer öğrencilerden sınıf arkadaşına tokat atmalarını istediği video, sosyal medyada tepki topladı.
27 Ağustos 2023
@aa

Yerel basında yer alan haberlere göre olay, 24 Ağustos’ta Hindistan’ın en kalabalık eyaletinin Muzaffarnagar şehrine 30 kilometre uzaklıktaki Kubbapur köyünde meydana geldi.

“MÜSLÜMAN ÖĞRENCİLER OKULDAN GİTMELİ”

Trapta Tyagi isimli öğretmenin, sınıf arkadaşlarının önüne çıkardığı 7 yaşındaki Müslüman çocuğu dininden dolayı aşağıladığı ve diğer öğrencilerden sırayla ona tokat atmalarını istediği video, dün sosyal medyada yayıldı. Bir erkek tarafından kayda alınan videoda, Müslüman çocuğun sınıf arkadaşlarının önüne çıkarıldığı sırada, öğretmenin “Tüm Müslüman öğrencilerin (okuldan) gitmesi gerektiğini söylüyorum.” dediği ve videoyu çeken kişinin “Haklısın. Bu, eğitimi mahvediyor.” ifadeleriyle karşılık verdiği görülüyor.

Gündem | 11 Ağustos 2023 Hindistan’da İslam Karşıtı Yönetim Müslümanların Evlerini Yıkıyor 11 Ağustos 2023

“ÜLKEDE MÜSLÜMAN NEFRETİ YAYILIYOR”

Konuya ilişkin Aljazeera’ya konuşan Müslüman çocuğun ailesi, nüfusun yaklaşık 5’te 1’ini Müslümanların oluşturduğu eyalette yaşanan olayın ardından, oğullarının eve ağlayarak geldiğini söyledi. Öğretmenin, çocuklarının “başarısızlığını gerekçe göstererek kendini haklı çıkarmaya çalıştığını” ancak oğullarının başarılı bir öğrenci olduğunu belirterek olayın “ülkede yayılan Müslüman nefretinin bir sonucu” niteliğinde olduğuna dikkati çekti.

“OKUL NEFRET PAZARINA DÖNÜŞTÜ”

Tepkilerin ardından öğretmenin kendilerinden özür dilediğini aktaran aile, çocuklarını tekrar aynı okula göndermeme konusunda kararlı olduklarını ifade etti. Sosyal medyadaki tepkilerin ardından polis, kullanıcılardan videonun paylaşımını durdurmalarını istedi.

Muhalif lider Rahul Gandhi, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, Bharatiya Janata Partisi (BJP) iktidarında ülkenin her köşesinde bu gibi olayların arttığına işaret ederek “okul gibi kutsal bir mekânın nefret pazarına dönüştüğünü” kaydetti. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş