Gündem

Bosna’da 28 Yıl Önce Pazar Yerinde Katledilenler Törenle Anıldı

Bosna'daki savaşta Saraybosna'daki Markale pazar yerine düzenlenen havan topu saldırısında hayatını kaybeden 68 sivil, katliamın 28. yılında törenle anıldı.
28 Ağustos 2023
Bosna Hersek'te 28 yıl önce pazar yerinde katledilenler törenle anıldı @aa

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarındaki savaşta Sırp birliklerince başkent Saraybosna’daki Markale pazar yeri yakınına düzenlenen havan topu saldırısında hayatını kaybeden 43 kişi, katliamın 28’inci yılında katledildikleri yerde anıldı.

Dualarla anıldılar

Saldırıda yaşamını yitirenlerin isimlerinin okunmasıyla başlayan anma töreninde kurban yakınları, katliamın yaşandığı yere çiçek bıraktı ve dua etti. Saraybosna Kantonu (KS) Meclis Başkanı Elvedin Okeric, başkent kuşatma altındayken vatandaşların sürekli saldırı altında olduğunu söyledi.

saldırıların failleri cezalandırılmalı

Okeric, Saraybosna’da birçok katliamın yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu saldırılar bir tesadüf değildi, su ve ekmek kuyruklarında da bu saldırıları gördük. Geleceğimizi tüm vatandaşların eşitliği üzerine inşa etmeliyiz. Bosna Hersek’in ayakta kalabilmesi için birlikte yaşama, karşılıklı saygı ve hoşgörüde ısrarcı olmalıyız. Ancak bunların gerçekleşmesi için adaletin sağlanması, bu korkunç saldırıların faillerinin cezalandırılması gerekiyor.”

düğün hazırlıkları yaparken katledildi

28 Ağustos 1995’te yaşanan katliamda hayatını kaybeden 43 kişiden biri olan Jasmine Hodzic’in akrabaları Zahid ve Hasreta Hodzic de törene katıldı. Zahid Hodzic, Jasmine’nin hayatını kaybettiğinde 32 yaşında olduğunu, evlenme hazırlıkları yaparken katledildiğini ifade etti.

“Genç nesiller bilinçlendirilmeli”

Hasreta Hodzic de Jasmine’nin düğünü için bir şeyler almak amacıyla başkente gittiğini ancak katliamda yaşamını yitirdiğini, ondan kalan eşyalarla avunduklarını fakat üzüntülerinin hala geçmediğini söyledi.

Saldırıda yaralanan Sefia Skorupan, katliamların bir daha yaşanmaması için genç nesillerin savaşta yaşananları bilmesinin önemli olduğunu kaydetti. Törene, KS yetkilileri, kurban yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Pazar yerinde iki katliam yaşanmıştı

Savaşta başkent Saraybosna’yı kuşatma altında tutan Sırp birliklerince Markale’deki pazar yerine ilk olarak 5 Şubat 1994’te bir havan topu saldırısı düzenlenmiş ve bu saldırıda 68 kişi hayatını kaybetmiş, 144 kişi yaralanmıştı. 28 Ağustos 1995’te yapılan diğer bir saldırıda ise 43 sivil ölmüş, 84 kişi yaralanmıştı.

Gündem | 22 Ağustos 2023 Sırp Askerler Tarafından Kurşuna Dizilen 224 Kurban Törenle Anıldı 22 Ağustos 2023

Sırp komutan 29 yıl hapse mahkum edilmişti

Lahey’deki Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY), pazar yerine yapılan saldırıların Sırp birliklerince gerçekleştirildiğini kanıtlarla ortaya koyarken, katliamın sorumlularından Bosnalı Sırp komutan Dragomir Milosevic 29 yıl hapse mahkum edilmişti.

Saraybosna’nın kuşatılması ve kuşatma boyunca işlenen insanlığa karşı suçlar nedeniyle Lahey’de yargılanan eski Sırp komutanlardan Stanislav Galic de müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı. Saraybosna, 44 ay boyunca kuşatma altında tutulurken şehirde 2 bine yakını çocuk olmak üzere 11 bin 541 sivil Sırpların saldırılarında hayatını kaybetmişti. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş