Gündem

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim Yakanlar Cezalandıracak

Danimarka hükümeti, meclise, Kur'an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılmasını ve bu kitaplara saldırıları yasaklayan kanun teklifi sunacağını açıkladı.
28 Ağustos 2023
@aa

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, düzenlediği basın toplantısında, kutsal kitaplara saldırıları yasaklayan bir kanun teklifini yakın zamanda sunacaklarını belirtti. Hummelgaard, kutsal kitaplara saldırıların tek amacının “nefret yaratmak ve nifak tohumları ekmek” olduğunu, söz konusu kanun teklifinin, halihazırda ülke bayraklarının yakılmasını yasaklayan bir kanunla birleştirileceğini söyledi.

Gündem | 14 Ağustos 2023 Danimarka, Kur’an-ı Kerim’e Yapılan Saldırılardan Dolayı Özür Diledi 14 Ağustos 2023

Yasa ile hem kutsal kitapların yakılması engellenecek

Yasa ile hem kutsal kitapların yakılmasını hem de dini değerlere yönelik uygunsuz davranışları yasaklayacaklarını aktaran Hummelgaard, “Bu yasa, kamusal alanda Kur’an-ı Kerim ve İncil yakanları cezalandıracak. Bu kanun yalnızca kamusal alanlarda ya da daha geniş bir çevreye yayılma amacıyla yapılan eylemleri hedef alacak.” ifadelerini kullandı.

Hükümetin provokasyonlara izin vermesi tepki çekmişti

Danimarka Dışişleri Bakanı Lokke Rasmussen ise “Bu, Danimarka’nın tüm dünyaya göndermek istediği önemli bir mesaj.” dedi. Söz konusu teklifin 179 sandalyeli meclise ne zaman sunulacağına ilişkin ise bilgi paylaşılmadı. İsveç ve Danimarka’da son dönemde Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırılar yoğunlaşırken bu provokasyonlara izin verilmesi, tepkiyle karşılanıyor.

“İsveç’in bu yolu seçmesi zor”

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Danimarka hükümetinin Kur’an-ı Kerim ve diğer kutsal kitapların yakılmasını yasaklayan kanun teklifini meclise sunma kararına büyük saygı duyduklarını söyledi.

Kristersson, düzenlediği basın toplantısında, Danimarka hükümetinin aldığı kararı değerlendirdi. Terör tehditlerine maruz kalan ülkelerin acil önlemler alması gerektiğini belirten Kristersson, “Danimarka hükümetinin aldığı bu karara büyük saygı duyuyorum. İsveç’in böyle bir karar alması için Anayasa değişikliği yapması gerekir. Dolayısıyla İsveç’in bu yolu seçmesi zor.” dedi. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Mevlid Kandili: Alemlere Rahmet Efendimizin Doğum Günü

Bugün Müslümanlar için en önemli gün ve gecelerinden biri. Zira bugün, alemlere rahmet, iki cihan güneşimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)’in doğum günü. Yüce Rabbimizin affına mazhar olmak isteyen Müslümanlar, gecelerini camilerde veya evlerinde ibadet ederek ihya edecekler.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş