İsveç

İsveç’te Halkın Çoğunluğu Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Saldırıların Yasaklanmasını İstiyor

İsveç'te Kur'an-ı Kerim'e yönelik polis korumasında yapılan saldırıların yasaklanmasını isteyenlerin oranının yüzde 53'e yükseldiği bildirildi.
01 Eylül 2023
@aa

Sifo araştırma şirketinin gerçekleştirdiği ankette Kur’an-ı Kerim ve kutsal kitapların yakılmasının yasaklanmasını isteyen İsveçlilerin oranı yüzde 53’e çıktı. İfade özgürlüğü kapsamında kutsal kitapların yakılabilmesinden yana olanların oranı yüzde 37 olurken diğer katılımcılar ise görüş bildirmedi.

Sifo’dan yapılan açıklamada, anketin 15-27 Ağustos’ta rastgele seçilen bin 291 kişiyle gerçekleştirildiği bildirildi.

İsveç hükümeti yasa değişikliği hazırlığı yapıyor

İsveç hükümeti, 19 Ağustos’ta ülkede Kur’an-ı Kerim’e yönelik artan saldırıları önlemek için “Kamu Düzeni Yasası”nı incelemeye aldığını duyurmuştu. Adalet Bakanı Gunnar Strömmer, basın toplantısında, Kamu Düzeni Yasası’nı, Suç Önleme Konseyi Başkanı Mattias Larsson’un inceleyip raporlayacağını ve raporunu en geç 1 Temmuz 2024’e kadar sunabileceğini söylemişti.

İsveç | 19 Ağustos 2023 İsveç’te Kur’an-ı Kerim’e Yönelik Provokasyonlar Üzerine Kamu Düzeni Yasası İnceleniyor 19 Ağustos 2023

Ana muhalefet Sosyal Demokrat Partinin Başkanı Magdalena Andersson da ülkede Kur’an-ı Kerim yakılması provokasyonlarının “nefret suçu” teşkil edebileceği yönünde Kamu Düzeni Yasası’nda değişiklik yapılmasını araştırdıklarını belirtmişti.

‘nefret suçu’ teşkil edebilecek

Anayasa değişikliği olmadan yasal değişiklik yapılmasını değerlendirdiklerini kaydeden Andersson, “Sosyal Demokrat Parti olarak Kur’an yakma olaylarının halkı kışkırtma ve çirkin davranışlardan dolayı ‘nefret suçu’ teşkil edebileceği yönünde Kamu Düzeni Yasası’nda bir değişiklik yapılabilmesini araştırıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Danimarka’da kanun teklifi sunulacak

Danimarka Adalet Bakanı Peter Hummelgaard, 25 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısında, kutsal kitaplara saldırıları yasaklayan kanun teklifini yakın zamanda sunacaklarını açıklamıştı.

Düzenlemeyle hem kutsal kitapların yakılmasını hem de dini değerlere yönelik uygunsuz davranışları yasaklayacaklarını anlatan Hummelgaard, “Bu yasa, kamusal alanda Kur’an-ı Kerim ve İncil yakanları cezalandıracak. Bu kanun yalnızca kamusal alanlarda ya da daha geniş bir çevreye yayılması amacıyla yapılan eylemleri hedef alacak.” ifadelerini kullanmıştı. (aa,c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş