Dünya

ABD’de Ezan İlk Kez Hoparlörle Dışarıya Verildi

ABD’nin New York şehrinde cuma namazı için okunan ezan, hoparlörle dışarıya yansıtıldı.
03 Eylül 2023
ABD’nin New York şehrinde ilk kez cuma namazı için ezan açıktan okundu. @aa

Manhattan bölgesinin en büyük camilerinden New York İslam Kültür Merkezi’nde (İCCNY) 1 Eylül günü ilk kez dışarıdan duyulacak şekilde açıktan ezan okunurken, cuma namazına gelen Müslümanların bazıları o anı cep telefonları ile kaydetti. New York Belediye Başkanı Eric Adams, şehirdeki camilerde cuma vaktinde ve ramazan ayında iftar saatinde ezan sesinin dışarıya verilebileceğini 29 Ağustos’ta düzenlediği basın toplantısı ile duyurmuştu.

“İNANCINIZI YAŞAMAKTA ÖZGÜRSÜNÜZ

Adams, çeşitli cami dernekleri ve Müslüman vakıf temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda, katılımcılara, “New York’ta inancınızı yaşamakta özgürsünüz. Gururluyum, sonunda bugün bunu gerçekleştiriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı. İslam’ın, Hristiyanlık, Musevilik ve diğer inançlar gibi New York kültürünün önemli unsurlarından biri olduğunu ve camilerin, suça karşı mücadele ve düzensiz göçmenler konusunda büyük yardımda bulunduğunu belirten Adams, Müslüman liderlere hitaben, “Size hak ettiğiniz tanınmayı sağlamaya kararlıyız.” sözlerine yer vermişti.

Belediyenin aldığı karar doğrultusunda, New York’ta ezan sesi, cuma günleri 12.20 ile 13.30 saatleri arasında ve ramazan aylarında iftar vaktinde “makul bir seviyede” tutulmak kaydı ile dışarıya verilebilecek. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Sıla-i Rahim Bizi Biz Yapar

İslam, Müslüman bireyi en yakınındakilerden başlayarak çevresindeki insanlara karşı sorumlu tutmuştur. Akrabaların yakınlığına göre bu hak ve sorumluluklar maddi ve manevi olarak farklılık göstermektedir. Bu hakları gözetmek sıla-i rahim kavramı ile ifade edilmiştir.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş