Gündem

Fransa’da Okullardaki Uzun Elbise Yasağı Danıştaya Taşındı

Fransa'da Müslümanların hakları için mücadele eden ADM Derneği, Eğitim Bakanı Gabriel Attal'ın laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda abaya giyilmesi yasağını Danıştaya taşıdı.
04 Eylül 2023
@Shutterstock

Fransa’da Müslümanların hakları için mücadele eden ADM Derneği avukatı Vincent Brengarth, X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, “temel özgürlüklere” aykırı olarak nitelediği kararın askıya alınması için Danıştaya başvurduklarını belirtti. Brengarth, başvuruyu avukat William Bourdon ile ADM Derneği adına yaptıklarını ifade etti.

Abaya yasağı tartışması büyüyor

Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın, 27 Ağustos’ta abaya ve entari tarzı uzun elbiselerin laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda giyilmesine müsaade etmeyeceğini açıklaması tartışmalara neden olmuştu. Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, 28 Ağustos’ta ülkedeki okullarda giyilmesinin yasaklanacağı abaya ve benzeri uzun elbiseler için “politik bir saldırı aracı” olduğu yorumunu yapmıştı.

Muhalefet de karşı çıktı

Muhalefet, Bakan Attal’ın laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle okullarda abaya giyilmesine getirdiği yasak kararını, Danıştaya taşıyacaklarını bildirmişti. Attal, 31 Ağustos’ta konuk olduğu France Inter radyosunda, 4 Eylül’de başlayacak yeni eğitim öğretim dönemi itibarıyla kızların giydiği abayaların yanı sıra erkek entarilerinin (kamis) de yasaklanacağını açıklamıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, okullarda öğrencilerin abaya giyme yasağına ilişkin taviz vermeyeceklerini belirtmişti. (aa,c)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş