Gündem

Almanya Federal Meclisinde Uygur Türkleri Dostluk Grubu Kuruldu

Almanya Federal Meclisi'nde Uygur Türkleriyle dayanışma göstermek amacıyla bir parlamenterlerden oluşan bir dostluk grubu kuruldu.
06 Eylül 2023
@aa

Almanya Federal Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyeleri Peter Heidt, Derya Türk-Nachbaur, Norbert Altenkamp, Ullrich Lechte, Michael Brandt ve Boris Mijatovic, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayanlara destek olmak amacıyla bir dostluk grubu kurdu.

Gündem | 2 Haziran 2023 Fransa’dan Çin Kararı: Uygur Türklerini Zorla Çalıştırırsanız İthalatı Yasaklarız 2 Haziran 2023

Grubun başkanı Hür Demokrat Partili (FDP) Heidt, geçen yıl Tayvan ve Japonya’ya parlamenterler olarak yaptıkları ziyarette, sürgündeki Uygurlarla görüşme imkanı bulduklarına işaret ederek böyle bir grup kurma fikrinin doğduğunu ifade etti.

“işkence ve tacizlerden bahsediyorlar”

Oradaki uygulamaların “soykırım” olup olmadığı konusuyla da ilgilenmeleri gerektiğini anlatan Heidt, “Bu mesele biraz karmaşık. Bu konuda uzun süreli bir çalışma yapıp konuyu meclis genel kuruluna da getirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Demokrat Partili Derya Türk-Nachbaur de kurulan dostluk grubuyla artık Uygurların Alman parlamentosunda da bir sesi olacağını belirtti.

“Müslüman azınlığa yapılanlara sessiz kalamayacağız”

Türk-Nachbaur, dostluk grubunun kurulmasının kendisi için de çok anlamlı olduğunu belirterek tüm dünyanın gözü önünde Çin’in Müslüman azınlığa karşı işlediği insan hakları ihlallerine sessiz kalamayacaklarını kaydetti. İnsan hakları konusunun partiler üstü olduğunu anlatan Türk-Nachbaur bu nedenle farklı partilerin dostluk grubuna destek olduğunun altını çizdi.

“pamuğa kan bulaştı”

Türk-Nachbaur, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde ekilen pamuğun Çin tarafından dünyaya pazarlandığına işaret ederek “Bugün herkesin giydiği kıyafette belki de orada yetişen pamuktan mevcut. Ancak yapılan insan hakları ihlali nedeniyle bu pamuğa kan bulaşmış durumda.” dedi. (aa,c)

Meclis İnsan Hakları Komisyonu üyesi olan parlamenterler Peter Heidt, Derya Türk Nacbaur, Norbert Altenkamp, Ullrich Lechte, Michael Brandt, Boris Mijatovic

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş